Od 1 lipca WSS im. Rydygiera w Krakowie zostanie pierwszą komercyjną spółką w Małopolsce. Pracownicy boją się o swoje miejsca pracy i domagają się informacji.
O tej sprawie między innymi dyskutowali wczoraj (28 czerwca) związkowcy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego z Wojciechem Kozakiem, wicemarszałkiem województwa odpowiadającym za służbę zdrowia.
- Pracownicy szpitala już wielokrotnie otrzymywali zapewnienia od Urzędu Marszałkowskiego, że zmianie formy własnościowej nic się nie zmieni. Nowa spółka przejmie dotychczasowych pracowników - zapewnia portal rynekzdrowia.pl Jarosław Kostrzewa, rzecznik Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Lekarze i siostry jednak nie wiedzą, czy obowiązywać w przyszłości ich będą umowy o pracę, kontrakty menadżerskie, czy mają tworzyć spółki lekarskie. Chcą otrzymywać informacje o planowanych działaniach.
Działalność medyczną w placówce od 1 lipca przejmie niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. - Do stycznia 2011 roku będzie trwał proces likwidacji SP ZOZ-u. Dopiero wtedy będziemy mogli wystąpić do Ministerstwa Zdrowia o dofinansowanie w ramach tzw. planu B. Na razie nie ma szans na uzyskanie tych pieniędzy - wyjaśnia Jarosław Kostrzewa.
Zgodnie z rządowym planem, w zamian za przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego, samorządy otrzymają pieniądze z budżetu na spłatę ich długów. W przypadku krakowskiego szpitala zadłużenie wynosi 24 mln zł. Ministerstwo zobowiązało się spłacić 80 proc. długów, pozostałe 20 proc. zostaje w gestii Urzędu Marszałkowskiego.
Czytaj więcej: spółka prawa handlowego | komercjalizacja szpitali | likwidacja SP ZOZ-ów | Wojciech Kozak | plan B | przekształcenie szpitala | Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie | Jarosław Kostrzewa
Świdnica: prowizje zróżnicowały zarobki i poróżniły personel