Kraków: tu również dramatycznie zaczyna brakować pielęgniarek FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Rada Kierowników Wojewódzkich Podmiotów Leczniczych w Małopolsce zaapelowała do ministra zdrowia o uruchomienie ogólnokrajowego programu, który umożliwi zatrudnianie pielęgniarek z Ukrainy i Białorusi. Powód - drastyczny brak pielęgniarek w szpitalach tego regionu.

Tylko w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu władze placówki mogłyby zatrudnić "z dnia na dzień" około 40 osób. Obecnie w szpitalu pracuje ich 1700, a średnia wieku to ok. 48 lat.

Podobna sytuacja jest w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Zatrudnionych jest tam 658 pielęgniarek, z czego 29 z nich jest już w wieku emerytalnym. Średnia wieku personelu pielęgniarskiego wynosi 43 lata.

Problem braku pielęgniarek nie dotyczy jednak tego regionu. Beata Wieczorek-Wójcik, dyr. ds. pielęgniarstwa i organizacji opieki, naczelna pielęgniarka Szpitala Specjalistycznego im. F Ceynowy w Wejherowie podkreśla, że w szpitalu, w którym pracuje, zrobiono analizę dotyczącą sytuacji kadrowej do 2020 roku. Okazało się, że w związku z obniżeniem wieku emerytalnego w placówce tylko w tym roku prawa do przejście na emeryturę nabędzie 10 osób.

- Wszystkie te panie zadeklarowały, że z tego prawa skorzystają. Mało tego, kiedy zadawaliśmy im pytania, czy po przejściu na emeryturę będą chciały z nami współpracować w ramach dodatkowych umów, otrzymaliśmy od wszystkich odpowiedź odmowną. Pielęgniarki swoje decyzje tłumaczyły olbrzymim zmęczeniem – podkreśliła dyr. Wieczorek-Wójcik.

Równie trudna sytuacja jest w Wielkopolsce. Stanisław Rusek, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu tłumaczy, że w tym szpitalu już dziś brakuje ok. 20 pielęgniarek, co stanowi poważny uszczerbek kadrowy.

Problem dostrzega też Rada Kierowników Wojewódzkich Podmiotów Leczniczych w Małopolsce. To organ doradczy władz województwa, w skład którego wchodzą m.in. dyrektorzy samorządowych szpitali.

Jej członkowie 18 kwietnia tego roku wystosowali apel do ministra zdrowia. Możemy w nim przeczytać, że rada prosi o wprowadzenie ogólnokrajowego programu, który umożliwi zatrudnianie pielęgniarek m.in. z Ukrainy i Białorusi.

Niestety, przy obecnie obowiązującym prawie kobiety z tych krajów nie mogą podjąć w Polsce pracy jako pielęgniarki. Wszystko z powodu tego, że ich kraje nie należą do Unii Europejskiej, a system kształcenia w zawodzie pielęgniarki nie spełnia wymogów unijnych, które umożliwiają wydanie prawa wykonywania zawodu na terenie Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH