Kraków: szpital wstrzymał przyjęcia Szpitala im. Rydygiera w Krakowie wstrzymały przyjmowanie pacjentów na planowane zabiegi. Fot. Szpital im. Rydygiera w Krakowie

Oddział chirurgii plastycznej i oddział oparzeń Szpitala im. Rydygiera w Krakowie wstrzymały przyjmowanie pacjentów na planowane zabiegi. Przyjmowani są tzw. nagli pacjenci, którzy wymagają natychmiastowego leczenia - na przykład z rozległymi oparzeniami ciała.

Wszystko przez plan zmiany finansowania leczenia i ogromne zaległości Małopolskiego OW NFZ za tzw. nadwykonania - wyjaśnia RMF MF. Już teraz, za pół roku leczenia takich pacjentów NFZ zalega szpitalowi prawie 1,2 mln złotych.

Pacjenci mogą zostać pozbawieni możliwości leczenia, ponieważ pierwszeństwo mają tzw. nagli pacjenci, którzy wymagają natychmiastowego leczenia - na przykład ci z rozległymi oparzeniami ciała.

Zdaniem dyrektor szpitala do spraw lecznictwa Bożeny Kozaceckiej, rozwiązaniem problemu mogłoby być włączenie leczenia oparzeń do tzw. świadczeń nielimitowanych.

Czytaj: www.rmf24.pl

***

Po opublikowaniu tekstu redakcja otrzymała poniższe wyjaśnienie rzecznika prasowego Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Aleksandry Kwiecień.

Uprzejmie informuję, że w związku z niepokojącymi doniesieniami w mediach dotyczącymi wstrzymania przyjęć pacjentów planowych na oddział chirurgii plastycznej w szpitalu im. Rydygiera, w trakcie dzisiejszego (środa, 2 sierpnia) spotkania prezes szpitala Wojciech Szafrański nie potwierdził tej informacji. Wstrzymanie przez szpital przyjęć pacjentów bez wyraźniej przyczyny byłoby złamaniem warunków umowy zawartej z NFZ.

Odnosząc się do zarzutów dotyczących braku zapłaty za nadwykonania pragnę przypomnieć, że zgodnie z przepisami oddział NFZ ma obowiązek wywiązać się ze zobowiązań finansowych wobec szpitala zgodnie z podpisaną przez obie strony umową. Finansowanie świadczeń zrealizowanych ponad limit nie leży w obowiązku funduszu.

Oddział finansuje nadwykonania w sytuacji, gdyby ma na to dodatkowe fundusze. Nie oznacza to również, że świadczenia te muszą być zapłacone w stu procentach i zgodnie z nowelizacją ustawy świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wyłącznie przez NFZ.

W ciągu ostatnich trzech lat kwoty umowy na oddział chirurgii plastycznej sukcesywnie wzrastały. W styczniu 2015 r. oddział dysponował kwotą 9 610 224 zł, która w ciągu roku została zwiększona do kwoty 10 812 516. Nadwykonania w 2015 r. zostały pokryte przez Fundusz w stu procentach (kwota 564 252 zł). Podobnie w 2016 r. – w styczniu wartość umowy wynosiła 10 510 448 zł, pod koniec roku 10 973 092 zł. Kwota nadwykonań wynosiła 830 104 zł, MOW NFZ pokrył ją w 90 procentach (782 845 zł). W pierwszym półroczu tego roku umowa wynosiła 5 465 252 zł (sprawozdane nadwykonania to ok. 500 tys. zł).

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH