Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie planuje przekształcenie zgodnie z rządowym "planem B" - oficjalnie poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

„Plan B” zakłada pomoc finansową dla samorządów, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego. Oznacza to, że wkrótce małopolska lecznica może przestać być placówką publiczną, a 100 proc. udziałów w niej będzie miał samorząd województwa.

Powołany niepubliczny zakład opieki zdrowotnej będzie udzielał świadczeń zdrowotnych w tym samym zakresie co likwidowany SPZOZ.

Cały proces przekształceń rozpocznie się od podjęcia uchwały przez Sejmik Województwa Małopolskiego o utworzeniu spółki ze 100% udziałem województwa małopolskiego. Wcześniej jednak samorząd będzie musiał uzyskać pozytywną opinię Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Udział szpitala w rządowym programie pozwoli na umorzenie części zobowiązań podjętych przez województwo małopolskie, które teraz szacuje się na blisko 24 miliony zł.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej szpitala, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie jest nowoczesną jednostką posiadającą 21 oddziałów o pełnym przekroju specjalizacji, świadczącą usługi dla mieszkańców Krakowa i okolic, odległych regionów Polski, jak również dla pacjentów z zagranicy. W Szpitalu funkcjonują oddziały o specjalnościach unikalnych w regionie: m.in. z zakresu toksykologii, chirurgii szczękowo - twarzowej, hematologii, leczenia oparzeń i chirurgii plastycznej oraz urazów wielonarządowych.

WSS im. L. Rydygiera w Krakowie jest dużym centrum chirurgicznym, w ciągu roku wykonuje się tam 10 000 zabiegów, m.in. wszczepiania endoprotez, rozruszników oraz szeroki wachlarz operacji okulistycznych. W ramach hospitalizacji całodobowej przyjmowanych jest rocznie 30 000 pacjentów, a w samych poradniach ilość pacjentów, którym udzielano porad wynosi 140 000 rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH