Kraków: remont szpitalnego budynku kosztował blisko 1 mln zł - obiekt stoi pusty

Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie wyremontował obiekt opuszczony przez działające tam wcześniej oddziały otolaryngologii i okulistyki z myślą o uruchomieniu hemodynamiki. Lecznica nie otrzymała jednak kontraktu na ten zakres świadczeń. Budynek stoi pusty.

Jak wyjaśnia Urząd Miasta Kraków, w latach 1954 - 2010 w budynku funkcjonowały oddziały okulistyczny i otolaryngologiczny Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego SPZOZ w Krakowie.

Z uwagi na konieczność skoncentrowania działalności leczniczej w budynku głównym szpitala m.in. bliskość bloków operacyjnych oraz diagnostyki, wyeliminowanie zbędnego transportu pacjentów pomiędzy budynkiem przy os. Młodości 10, a budynkiem głównym, ze względów ekonomicznych oraz dostosowania pomieszczeń do technicznych i sanitarnych została podjęta przez dyrektora szpitala decyzja o przeniesieniu ww. oddziałów.

Jednostki były przenoszone do budynku głównego etapami z uwagi na zachowanie ciągłości funkcjonowania oddziałów. Od lipca do grudnia 2010 r. w budynku przeprowadzono remont. Kosztował 977 tys. zł i finansowany był z budżetu Miasta Krakowa.

- Proces koncentracji świadczeń zdrowotnych był przez szpital przygotowywany od kilku lat i jest jednym z podstawowych założeń programu restrukturyzacji lecznicy. Na parterze budynku od stycznia do listopada 2011 r. mieściła się administracja szpitala. Przeniesiono ją ponownie do budynku głównego, w miejsce oddziału pomocy doraźnej, który zaprzestał działalności od 1 lipca 2011 r. - informuje Michał Marszałek, dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia UMK.

Wyjaśnia, że szpital podejmował czynności związane z zagospodarowaniem pomieszczeń. Pięć przetargów na najem lub dzierżawę tego budynku nie zostało jednak rozstrzygniętych ze względu na brak ofert.

Dyrektor Szpitala im. S. Żeromskiego wystąpił 12 stycznia br. do podmiotu tworzącego (Gminy Miejskiej Kraków) z oświadczeniem o zrzeczeniu się prawa użytkowania do powyższej nieruchomości wraz z budynkiem jako niewykorzystywanego do realizacji zadań statutowych szpitala oraz włączenie go do zasobu komunalnego.

- Aktualnie Urząd Miasta Krakowa prowadzi czynności związane z zagospodarowaniem nieruchomości obejmujące m.in. podział geodezyjny działki w celu wyodrębnienia części nieruchomości zabudowanej budynkiem przy os. Młodości 10 wraz z dojazdem do drogi publicznej - podaje dyrektor Marszałek.

Z powodu przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Centrum Nowej Huty, którym objęta będzie przedmiotowa nieruchomość, Wydział Geodezji UMK zawiesił postępowanie o wydanie postanowienia zezwalającego na podział działki do dnia 10 stycznia 2013 r.

Po tej dacie możliwe będzie wyłączenie budynku przy os. Młodości 10 z zasobu zarządzanego przez szpital i przejęcie do zasobu komunalnego. 


 
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH