Kraków: protestujący żądają odwołania dyrektor Szpitala im. Babińskiego

Odwołania dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Babińskiego w Krakowie domagali się w środę (6 czerwca) podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego pracownicy placówki, uczestniczący w trwającym od początku maja proteście.

Protestujący domagają się podwyżek płac. Przyszli na sesję sejmiku z transparentami: "Zmiana dyrekcji, ratunkiem dla szpitala", "Nie decydujcie o nas bez nas". "Stop niszczeniu kompleksu szpitalnego", "Żądamy zmiany zarządzania szpitalem i osiedlem".

- Nie róbcie z nas ludzi, którym zależy tylko na pieniądzach. My chcemy, abyście się państwo pochylili nad szpitalem, dla którego jesteście organem założycielskim i abyście zmienili dyrekcję - mówiła reprezentująca protestujących Ewa Jędrys z NSZZ "Solidarność" w Szpitalu im. Babińskiego, który jest jedną z największych placówek psychiatrycznych w kraju.

Protestujący zarzucają dyrektor Marzenie Grochowskiej złe zarządzanie placówką, "polegające na manipulacji, zastraszaniu i dezinformacji". - Nie damy rady dłużej pracować pod jej kierownictwem - powiedziała Jędrys. W imieniu protestujących zadeklarowała, że jeśli obecna dyrektor szpitala zostanie odwołana, strajk będzie natychmiast zawieszony, a nowy menedżer otrzyma "czystą kartę" i wsparcie załogi.

- Rozumiemy, że aby kierować szpitalem trzeba być dobrym finansistą, ale trzeba też mieć kompetencje społeczne i porozumiewać się z ludźmi tak, by można było coś razem budować - dodała Jędrys.

Obecnie w głodówce prowadzonej w szpitalu dziewiątą dobę uczestniczy osiem osób.

Zdaniem odpowiedzialnego za ochronę zdrowia wicemarszałka województwa Wojciecha Kozaka, odwołanie dyrektor Grochowskiej jest nowym "twardym postulatem" protestujących, ale nie ma ku temu podstaw. Dodał, że powołany został nowy negocjator i być może jego praca przyniesie skutek.

Marszałek województwa Marek Sowa powiedział PAP, że strajk został wszczęty z powodu postulatów płacowych, a jeśli nie jest to najważniejsze żądanie protestujących - powinien zostać zawieszony.

- Sprawę Szpitala im. Babińskiego analizujemy niemal na każdym posiedzeniu zarządu województwa - zaznaczył Sowa. Przyznał, że lecznica jest w fatalnej sytuacji finansowej. O sprawach personalnych marszałek nie chciał mówić.

NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Pielęgniarek i Pielęgniarzy oraz Związek Zawodowy Pracowników żądają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 150 zł od stycznia do czerwca 2012 r. i kolejne 150 od lipca (początkowo żądano 800 zł). Propozycje dyrekcji to 137 zł dla pielęgniarek i 100 zł dla pracowników zarabiających poniżej 2 tys. zł wypłacane w formie dodatku. Odrębne żądania płacowe ma związek lekarzy i związek psychologów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH