Kraków: pracownicy szpitala psychiatrycznego rozpoczynają strajk głodowy

Ośmiu pracowników Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie rozpoczęło we wtorek (29 maja) na terenie placówki strajk głodowy. Załoga szpitala, która prowadzi akcję protestacyjną od początku maja, domaga się podwyżek płac.

Jak poinformowała Ewa Jędrys z NSZZ "Solidarność", strajk głodowy odbywa się na korytarzu w budynku administracyjnym, gdzie ułożono materace. Protestujący są pod stałą opieką lekarską i pielęgniarską.

- Na listę chętnych do udziału w proteście głodowym wpisało się kilkadziesiąt osób, będzie on trwał, aż do skutku (...) - zapowiedziała Jędrys. Według niej ostatnie, poniedziałkowe (28 maja), spotkanie przedstawicieli dyrekcji placówki z komitetem strajkowym nie przyniosło żadnych ustaleń.

- Odnośnie postulatów płacowych zawartych w sporach zbiorowych spotkanie nic nie wniosło. Nie otrzymaliśmy żadnej propozycji od dyrekcji. Po dwóch godzinach dyskusji poinformowaliśmy dyrekcję, że propozycja podwyżki 300 zł dla pracowników jest ostateczna i w związku z brakiem porozumienia zmuszeni jesteśmy do zaostrzenia form strajku - podkreśliła przedstawicielka komitetu strajkowego. 

Dodała, iż protestujący podtrzymali swoje stanowisko, że nie podpiszą porozumienia z dyrekcją bez gwarancji utrzymania stanu zatrudnienia i nie zgodzą się na wydzielenie ze struktury szpitala (outsorcing) takiej działalności, jak m.in. kuchnia, sprzątanie, obsługa terenu.

Przedstawiciel dyrekcji placówki Robert Szaraniec poinformował, że żądania płacowe są nie do udźwignięcia dla szpitala, a ich realizacja dramatycznie zwiększyłaby dług szpitala, który obecnie sięga 2 mln zł. 

Protest w Szpitalu Babińskiego rozpoczął się na początku maja. Został zorganizowany przez wszystkie związki zawodowe działające w placówce. Najpierw oflagowano budynki i zorganizowano pikietę, a w połowie miesiąca rozpoczął się strajk okupacyjny. 

Od lipca ub. roku w krakowskim szpitalu trwają dwa spory zbiorowe: jeden wszczęły związek pielęgniarek, związek pracowników i Solidarność, drugi - związek lekarzy i psychologów. W niedawnym referendum ponad 65 proc. załogi opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku. 

Związkowcy podkreślają, że od czterech lat w szpitalu nie było żadnych podwyżek wynagrodzenia, wszystkie dotychczasowe spotkania oraz pisma w tej sprawie kierowane do dyrekcji szpitala przez związki i pracowników nie przyniosły rezultatu. 

NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Pielęgniarek i Pielęgniarzy oraz Związek Zawodowy Pracowników żądają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 150 zł od stycznia do czerwca 2011 i kolejne 150 od lipca. Propozycje dyrekcji to 137 zł dla pielęgniarek i 100 zł dla pracowników zarabiających poniżej 2 tys. zł wypłacane w formie dodatku. Odrębne żądania płacowe ma związek lekarzy i psychologów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH