Kraków: pikieta pracowników szpitala psychiatrycznego

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie pikietowali w czwartek (21 czerwca) przed siedzibą urzędu marszałkowskiego. Załoga protestuje od maja; domaga się podwyżek płac i odwołania dyrektor placówki. Według policji w czwartkowym proteście uczestniczyło około 200 osób.

Protestujący mieli ze sobą transparenty: "Nie lekceważcie psychiatrii", "Szpital się wali - dyrektorka się chwali", "Zmiana dyrekcji ratunkiem dla szpitala" i "Zamiast restrukturyzacji wdrażacie plan likwidacji".

- Trwa strajk w szpitalu, a jego dobrego zakończenia nie widać, dlatego zdecydowaliśmy się wyjść na ulicę i powiedzieć publicznie, o co nam chodzi - mówiła podczas pikiety Ewa Jędrys z NSZZ "Solidarność".

- Ze strony dyrekcji mamy ciągłe zastraszanie, a ze strony zarządu województwa lekceważenie i ignorancję - twierdziła.

Do protestujących wyszedł Wojciech Kozak, członek zarządu województwa małopolskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Jak mówił, trudna sytuacja placówki wynika z niedoinwestowania służby zdrowia, a opieki psychiatrycznej w szczególności. Na jego słowa protestujący odpowiedzieli gwizdami. Kozak zaprosił kilkuosobową delegację protestujących na spotkanie do swojego gabinetu.

W poniedziałek (18 czerwca) protestujący wznowili strajk głodowy. Uczestniczy w nim sześć osób. W czwartek (21 czerwca) wznowiono też strajk absencyjny lekarzy i psychologów.

Przedstawicielka protestujących wyjaśniła, że ostre formy protestu, zostały odwieszone po blisko dwóch tygodniach z powodu braku jakichkolwiek propozycji ze strony zarządu województwa małopolskiego, który jest organem założycielskim placówki.

Dyrekcja krakowskiej placówki poinformowała natomiast, że w środę (20 czerwca) podczas spotkania z komitetem strajkowym dyrektor Marzena Grochowska zdecydowała o przekazaniu dodatkowych 800 tys. zł do końca roku na dodatki dla pracowników. Według komitetu strajkowego jest to niewystarczające.

Protest w Szpitalu Babińskiego rozpoczął się 9 maja. Zorganizowały go wszystkie związki zawodowe działające w placówce. NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Pielęgniarek i Pielęgniarzy oraz Związek Zawodowy Pracowników żądają podwyżki o co najmniej 300 zł miesięcznie dla każdego pracownika włączone do podstawy wynagrodzenia. Odrębne żądania płacowe ma związek lekarzy i związek psychologów.

Protestujący zarzucają dyrektor szpitala złe zarządzanie placówką, "polegające na manipulacji, zastraszaniu i dezinformacji". W ostatnich latach związki wystosowały 3 wota nieufności wobec Grochowskiej. Kolejne zostało przekazane władzom województwa na początku tego miesiąca.

Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie jest jedną z największych placówek psychiatrycznych w kraju, istnieje ponad 90 lat, jego organem założycielskim jest województwo małopolskie. Placówka zatrudnia ponad tysiąc pracowników i leczy stacjonarnie ponad 800 pacjentów, oprócz tego udziela pomocy w trybie dziennym i ambulatoryjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH