Kraków: pensjonariusze DPS-ów zostaną bez lekarzy?

Lekarze alarmują, że niepełnosprawni, chorzy pensjonariusze domów opieki społecznej zostali pozbawieni opieki lekarskiej.

Przyczyną mają być przepisy Ministerstwa Zdrowia z grudnia ub.r., które zniechęcają specjalistów i w zasadzie uniemożliwiają im opiekę nad pacjentami z DPS-ów.

– Do tej pory lekarz pierwszego kontaktu zjawiał się w DPS trzy razy w tygodniu, ale także wtedy, gdy zachodziła pilna potrzeba. Obecnie, zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia, ZOZ świadczący usługi lekarskie w danym DPS musi otworzyć na miejscu gabinet lekarski. Specjalista medycyny rodzinej ma przebywać w nim codziennie, w godz. od 8 do 18 – mówi Tadeusz Walasek, szef Przychodni NZOZ Kraków-Południe, która była dotychczas jedną z największych placówek w mieście, świadczących usługi dla DPS.

– W jednym DPS mieszka 200 osób, w drugim tylko 30. W jakim celu lekarz ma tam spędzać codziennie dziesięć godzin? Nie widzę ku temu powodu, dlatego rezygnuję ze świadczenia usług w DPS. Mieszkańców z domów opieki będziemy przyjmować, jak zwykłych pacjentów, w przychodni – stwierdza na łamach Gazety Krakowskiej Tadeusz Walasek.

– Informacje, że lekarz musi mieć gabinet w DPS i przebywać w nim od 8.00 do 18.00 są nieporozumieniem. Nowe przepisy nic na ten temat nie mówią. Do tej pory funkcjonowało to tak: lekarz obejmował opieką pensjonariuszy DPS na takich samych zasadach, jak innych pacjentów. W praktyce, ponieważ są to osoby starsze i chore, dyrektorzy DPS umawiali się z lekarzami na wizyty trzy razy w tygodniu, organizując często na terenie DPS gabinet, aby lekarz miał godne warunki pracy. Nigdy nie było problemu, tym bardziej, że lekarze za zadeklarowaną opiekę nad pensjonariuszem DPS otrzymują 2,5 razy stawki kapitacyjnej – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego OW NFZ.

Rzecznik dodaje także , że nowe przepisy niczego nie zmieniają, ale prawdą jest, że szef największego NZOZ w Krakowie zrzeszającego lekarzy rodzinnych ocenił, że nie opłaca mu się opieka na pensjonariuszami DPS w związku z wymaganiami NFZ. 

– Na razie nie zmamy szczegółów, bo do spotkania przedstawicieli Funduszu z szefem NZOZ, ani dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jeszcze nie doszło – dodaje Jolanta Pulchna.

Zdaniem Jolanty Pulchnej, jeśli jakiś problem istnieje, to z pewnością nie są to nowe przepisy dotyczące opieki lekarskiej nad pensjonariuszami Domów Opieki Społecznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH