Kraków: oddział paliatywny bez kontraktu z NFZ

Szpital Uniwersytecki w Krakowie nie podpisał z NFZ kontraktu na świadczenia opieki paliatywnej na 2011 r. Pacjenci mogą liczyć na opiekę w lecznicy tylko do końca br.

Do podpisania kontraktu nie doszło, ponieważ wycena świadczeń była tu wyższa niż w innych placówkach. Szpital tłumaczy to wysoką jakością świadczonych usług. – Na oddziale paliatywnym pracują wysoko wykwalifikowani geriatrzy i specjaliści od leczenia bólu. Nie ograniczamy się do świadczenia usług pielęgnacyjno-opiekuńczych, mamy doświadczenie w leczeniu naprawdę trudnych przypadków – podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Anna Niedźwiedzka, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. I dodaje, że pozostałe placówki nie są w stanie zapewnić przewlekle chorym tak specjalistycznej opieki. Takiej argumentacji nie rozumie Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– O ile w przypadku neurochirurgii czy kardiologii zaplecze kliniczne jest istotnym argumentem przy wycenie świadczeń, to w przypadku opieki paliatywnej sytuacja jest inna – mówi nam Jolanta Pulchna.

Nie ukrywa też, że gdyby Fundusz zgodził się na warunki stawiane przez SU, ustawiłoby to lecznicę na bardzo uprzywilejowanej pozycji, co byłoby krzywdzące dla pozostałych placówek. – Warunki bytowe na oddziale paliatywnym Szpitala Uniwersyteckiego nie są wcale lepsza niż np. w hospicjum Św. Łazarza, gdzie pacjenci przebywają w 2-3 osobowych pokojach. Ośrodek jest świeżo po remoncie. W codziennej opiece personel hospicjum wspiera rzesza wolontariuszy – podkreśla Jolanta Pulchna.

MOW NFZ zapewnia, że w przyszłym roku poprawi się dostępność do świadczeń pielęgnacyjno opiekuńczych, opieki paliatywnej i hospicyjnej w Małopolsce. Właśnie rozstrzygnięto konkurs ofert na świadczenia medyczne w tym zakresie.

W przyszłym roku MOW NFZ przeznaczy na ten cel przeszło 124 mln zł. To o 6 mln więcej, niż w 2010. Z tych środków 101 mln zł przypadnie na świadczenia pielęgnacyjno opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, a 23,7 mln zł na pomoc chorym w stanie terminalnym.

Zakontraktowliśmy 30 zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, w tym mamy ośmiu nowych świadczeniodawców zapewniających domową opiekę hospicyjną dla dorosłych i sześć nowych placówek obejmujących opieką dzieci. Od nowego roku mieszkańcy mogą korzystać też z 11 oddziałów medycyny paliatywnej i hospicjów stacjonarnych – wymienia Jolanta Pulchna.

Jej zdaniem Małopolska jest województwem o wysokiej dostępności do tego typu świadczeń. 

  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH