W Krakowie działa nowy prywatny, 35-łóżkowy szpital ukierunkowany na wykonywanie operacji ortopedycznych. Ponieważ NFZ szczegółowo monitoruje kolejki do zabiegów endoprotezoplastyki jest nadzieja, że Fundusz przekaże dodatkowe środki na ten cel do konkretnych placówek, które mają możliwość zaoperowania kolejnych pacjentów.

W wyposażenie nowej placówki właściciel zainwestował kilkanaście milionów złotych, a w budowie jest jeszcze basen i dodatkowe sale do rehabilitacji pacjentów po operacji.

Klnika posiada m.in. urządzenia operacyjne wyposażone w komputerową nawigację do wszczepiania endoprotez. Dzięki niej można idealnie wszczepić endoprotezę, nie opierając się wyłącznie na wyczuciu operującego. Szacunkowo w szpitalu będzie wykonywanych kilkaset operacji wszczepiania endoprotez rocznie.

Obecnie placówka świadczy usługi wyłącznie komercyjnie, bo nie zdążyła w ubiegłym roku wystartować w konkursach na świadczenia ogłaszanych przez NFZ. Zawarcie kontraktu z NFZ przy kolejnej nadarzającej się okazji, mogłoby skrócić kolejki oczekujacych w Krakowie na tego typu zabiegi.

Rekordzistą raportującym do Funduszu najdłuższy czas oczekiwania na zabieg endoprotezolastyki jest Szpital im. Żeromskiego. NFZ informuje, że pod koniec ubiegłego roku na endoprotezę w tym szpitalu trzeba było czekać ponad 800 dni. W Krakowskim Centrum Rehabilitacji o połowę krócej.

- Monitorujemy sprawozdawczość ze szpitali o czasie oczekiwania na wszczepienie endoprotezy. Mamy nadzieję, że fakt zwiększenia placówek wykonujących zabiegi wpłynie na poprawę dostępności do tego typu świadczeń - mówi Jolanta Pulchna, rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH