Kraków: dyrektor szpitala psychiatrycznego odwołana

Zarząd województwa małopolskiego odwołał dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie Marzenę Grochowską. W placówce od początku maja trwa protest załogi, która domaga się podwyżek płac.

Jak powiedział wicemarszałek województwa Wojciech Kozak powodem odwołania Grochowskiej jest "brak komunikacji z załogą". Pracownicy szpitala początkowo żądali podwyżek, potem także odwołania dyrektor. 

Obowiązki dyrektora szpitala przejęła dotychczasowa zastępca dyrektora ds. lecznictwa Danuta Woźniak.

- Jutro zamierzamy ogłosić konkurs na nowego dyrektora. Oprócz ustawowych wymogów wobec kandydatów będę się chciał przyjrzeć ich umiejętnościom zarządzania w kryzysie - zapowiedział Kozak. Nowy dyrektor stanie przed m.in. zadaniem rewitalizacji mieszczącej się w zabytkowym kompleksie placówki, na co władze województwa chcą pozyskać fundusze unijne. 

Wicemarszałek ma nadzieję, że konkurs uda się rozstrzygnąć w ciągu 30 dni, choć z powodu wakacji termin ten może ulec przedłużeniu. 

Reprezentująca protestującą załogę Ewa Jędrys z NSZZ "Solidarność" powiedziała, że ostre formy protestu czyli głodówka i okupacja budynku administracyjnego szpitala zostaną zawieszone. - Jutro Komitet Strajkowy postanowi co dalej z protestem. Nadal pozostajemy w sporze zbiorowym związanym z żądaniem podwyżki płac - powiedziała Jędrys. 

Protest w Szpitalu Babińskiego rozpoczął się 9 maja. Zorganizowały go wszystkie związki zawodowe działające w placówce. Najpierw oflagowano budynki i zorganizowano godzinną pikietę, w połowie miesiąca rozpoczął się strajk okupacyjny w budynku administracyjnym, a następnie strajk głodowy. W czerwcu strajk głodowy był na kilkanaście dni zawieszony i ponownie wznowiony 18 czerwca. 

NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Pielęgniarek i Pielęgniarzy oraz Związek Zawodowy Pracowników żądają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 150 zł od stycznia do czerwca 2012 i kolejne 150 od lipca (początkowo żądano 800 zł). Ostatnie propozycje dyrekcji to 200 zł podwyżki dla każdego z pracowników w porównaniu z płacami z kwietnia. 

Marzena Grochowska była dyrektorem szpitala od czterech lat. Związki zawodowe wystosowały trzy wota nieufności wobec niej - w 2009, 2010, 2011 r. Czwarte zostało przekazane władzom województwa na początku czerwca. 

Szpital im. Babińskiego jest jedną z największych placówek psychiatrycznych w kraju, istnieje ponad 90 lat, jego organem założycielskim jest województwo małopolskie. Placówka zatrudnia ponad tysiąc pracowników i leczy stacjonarnie ponad 800 pacjentów, oprócz tego udziela pomocy w trybie dziennym i ambulatoryjnym

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH