Kraków: czy powstanie centrum leczenia szpiczaka?

Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie chce stworzyć ośrodek leczenia szpiczaka na skalę europejską.

Istniejąca od dwóch lat Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka, której zadaniem statutowym jest prowadzenie oraz wspieranie wszelkiej działalności na rzecz chorych ze szpiczakiem mnogim, chce stworzyć ośrodek diagnostyki i leczenia szpiczaka mnogiego, który w przyszłości stałby się placówką wysokospecjalistyczną, całościowo zajmującą się pacjentami ze szpiczakiem mnogim.

– Chcielibyśmy, by zespół specjalistów z wielu dziedzin, od hematologów począwszy kończąc na neurologach oraz ortopedach i psychologach, w sposób kompleksowy zajmował się diagnostyką i terapią szpiczaka – mówi portalowi rynek zdrowia.pl dr Artur Jurczyszyn z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prezes Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka planuje, że zespół wybitnych specjalistów.  

Jak zapewnia Jurczyszyn, w okresie ostatnich dziesięciu lat średnia długość życia pacjentów ze szpiczakiem mnogim znacznie się wydłużyła, m.in. dzięki wprowadzeniu nowych leków, takich jak: talidomid, bortezomib, lenalidomid oraz terapii z wykorzystaniem autoprzeszczepiania szpiku kostnego. Szpiczak mnogi w efekcie stał się chorobą przewlekłą, ale prowadzenie pacjenta z tym schorzeniem wymaga indywidualnego podejścia, wiedzy oraz dużego doświadczenia ze strony zespołu leczącego.

Stąd pomysł stworzenia specjalistycznego ośrodka, którego realizacja wymaga jednak wysokich nakładów finansowych. Prezes Fundacji liczy na ludzi dobrej woli. Na razie zebrano na koncie 50 tys. złotych.

– Niektórzy mówią, że pomysł utworzenia takiego centrum, to donkiszoteria, ale ja się nie zrażam i działam dalej – mówi nam Jurczyszyn. I dodaje, że na razie Fundacja skupia się na działalności szkoleniowej, edukacyjnej, spotkaniach z pacjentami, ale jak nazbiera pierwszy milion, zacznie budować.

Szpiczak mnogi jest nowotworem hematologicznym, który dotyka około 750 tys. osób na całym świecie. W Polsce w 2006 roku odnotowano prawie 1,5 tys. nowych przypadków zachorowań. Aktualnie liczba chorych w naszym kraju szacowana jest na około 10 tys.osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH