Kraków: Rydygier (najpewniej) będzie spółką prawa handlowego

Zarząd województwa małopolskiego przyjął projekt uchwały ws. przekształcenia w spółkę Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera.

Opinię w tej sprawie musi jeszcze wyrazić wojewoda małopolski, Rada Miasta Krakowa oraz związki zawodowe. Ostateczna decyzja o przekształceniu w spółkę prawa handlowego będzie należała do sejmiku małopolskiego. Jeśli wszyscy wyrażą zgodę, proces likwidacji rozpocznie się 1 kwietnia i zakończy w styczniu przyszłego roku. Leczenie wówczas przejmie niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Niepubliczny ZOZ utworzony przez jednoosobową spółkę województwa małopolskiego.

Zmiana formy prawnej funkcjonowania szpitala da mu szansę nie tylko na uzyskanie dotacji z budżetu państwa w ramach planu B przede wszystkim na zobowiązania wobec ZUS, ale także  pozwoli na świadczenie płatnych usług medycznych.

– W projekcie przyjętej uchwały jest zapis wyrażający zgodę na wniesienie do utworzonej spółki wkładu pieniężnego w kwocie 500 tys. zł na pokrycie 500 obejmowanych przez Województwo Małopolskie udziałów w kapitale zakładowym spółki, o wartości nominalnej 1000 zł każdy – podaje portalowi rynekzdrowia.pl Jarosław Kostrzewa, rzecznik prasowy Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie powstał 1 sierpnia 1986 r. W styczniu 1999 roku na mocy zarządzenia wojewody krakowskiego z 22 lipca 1998 r. został przekształcony w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Obecnie jego organem założycielskim jest Województwo Małopolskie.  Jest szpitalem wyposażonym w nowoczesny sprzęt medyczny. Posiada 21 oddziałów, w tym o specjalnościach rzadkich w regionie, takich jak: toksykologia, chirurgia szczękowo–twarzowa, hematologia, leczenie oparzeń i chirurgii plastycznej, onkologia czy oddział urazów wielonarządowych. Jest jednym z największych centrum chirurgicznym w Małopolsce. W ciągu roku wykonuje się tu ok. 10 000 zabiegów (m. in. wszczepianie endoprotez, rozruszników, operacje okulistyczne). W ramach hospitalizacji całodobowej przyjmowanych jest ok. 30 000 pacjentów, a liczba pacjentów, którym udziela się porad medycznych w skali roku wynosi ok. 140 000.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH