Kraków: Okręgowa Rada Lekarska apeluje o przedłużenie kontraktów

O przedłużenie umów na świadczenia zdrowotne w przyszłym roku na takich samych warunkach jak w roku 2009 zaapelował do Narodowego Funduszu Zdrowia przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie Andrzej Matyja.

Zdaniem organizacji reprezentujących świadczeniodawców, skandalem jest to, że na 14 dni przed końcem roku palcówki medyczne nie wiedzą, jakie kwoty otrzymają w ramach kontraktów w 2010 r., bo nie został zatwierdzony plan finansowy NFZ.

W liście otwartym przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej, Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie krytykują bałagan organizacyjno-finansowy w NFZ. Zdaniem tych organizacji, poprzez nieodpowiedzialne działania władz państwowych oraz NFZ nadwyrężone zostało bezpieczeństwo zdrowotne obywateli i złamano wszelkie zasady kontraktowania świadczeń.

– To, co się dzieje w tej chwili, jest naszym zdaniem dowodem absolutnego lekceważenia zarówno przez NFZ, jak i przez ministerstwo, wszystkich przyjętych w cywilizowanym świecie standardów – mówił w środę (16 grudnia) podczas konferencji prasowej w Krakowie wiceprzewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej (ORL) Jerzy Friediger. – Jeżeli na 14 dni przed końcem roku nie wiadomo, jak podzielone będą pieniądze na rok przyszły, to jest to skandal.

– Całe zło jest przerzucane na świadczeniodawców. Jesteśmy często pomawiani o to, że pacjent jest źle traktowany, że zwiększają się kolejki, że maleje dostępność do świadczeń. Ustawa obowiązuje tak naprawdę jedną stronę –  mówił Matyja. – To my, świadczeniodawcy, musimy się stosować do zapisów ustawy i rozporządzeń, natomiast druga strona – NFZ – nie ponosi żadnych kar związanych z organizacją świadczeń zdrowotnych.

Według przewodniczącego ORL w Krakowie, małopolski NFZ proponuje obecnie aneksy do umów, ale nie wszystkim placówkom medycznym. Jak podał Matyja, wbrew twierdzeniom ministra zdrowia, w przyszłym roku będzie mniej pieniędzy na świadczenia w zakresie: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, stomatologii i leczenia szpitalnego.

W opinii Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, z powodu braku nowego konkursu i aneksów do obecnych umów może dojść do zapaści w domowej opiece pielęgniarskiej nad przewlekle chorymi pacjentami, a doświadczone pielęgniarki odejdą do pracy w szpitalach.

Według Jolanty Pulchnej, rzeczniczki małopolskiego oddziału NFZ, obecne umowy z pielęgniarkami opieki długoterminowej mają być przedłużone o pół roku, a w tym czasie zapadną decyzje, co dalej z tą formą opieki nad chorymi. Na szpitale natomiast pieniędzy będzie więcej niż w pierwotnym planie finansowym, choć nie wiadomo jeszcze, jakie to będą kwoty.

Pulchna twierdzi, że małopolski NFZ rozmawia obecnie ze wszystkimi szpitalami i z ponad połową z nich udało się już podpisać uzgodnienia dotyczące aneksów do umów na przyszły rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH