Kraków: NFZ zmniejszy środki na finansowanie SOR-u w Szpitalu Uniwersyteckim?

NFZ zmniejszy środki na finansowanie SOR-u Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jedyne funkcjonujące w Małopolsce Centrum Urazowe straci 3 mln zł. Obecnie na diagnostykę i leczenie pacjenta ośrodek będzie miał 90 zł, wcześniej było to 300 zł.

Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zwraca uwagę, że obecnie wartość rocznego kontraktu przyznanego przez NFZ na finansowanie SOR-u to 8,6 mln zł, przy kosztach funkcjonowania przekraczających 15 mln zł rocznie.

Aktualnie NFZ pokrywa zaledwie 60 proc. kosztów działalności SOR-u przy Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Wprowadzenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia zmian finansowania tej jednostki spowoduje zmniejszenie pokrycia kosztów do poniżej 40 proc. 

Władze Szpitala Uniwersyteckiego podkreślają, że lecznica jest jednostką zobowiązaną do zachowania dyscypliny finansów publicznych. Dlatego,  w wyniku działań Funduszu, będą zmuszone do redukcji kosztów, a co za tym idzie do zmniejszenia stanu zatrudnienia. Ze względu na olbrzymią frekwencję pacjentów w SOR przełoży się to na wydłużenie czasu oczekiwania na udzielenie świadczenia i może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.

Dodatkowy problem to fakt, że przy obliczeniach ryczałtu nie uwzględnia się pacjentów, którzy po zaopatrzeniu w SOR trafiają na dalsze leczenie do innych oddziałów szpitalnych. Świadczenia udzielane pacjentom przyjmowanym przez Szpitalny Oddział Ratunkowy w ramach stanu nagłego, a następnie przeniesionym do innych jednostek SU, są limitowane. To tworzy tzw. nadwykonania, które często nie są finansowane przez NFZ.

Jak zaznacza dyrekcja lecznicy, nowe zasady rozliczania płatnik zamierza wprowadzić pomimo wyraźnych protestów szpitala, który już wcześniej kilkakrotnie sygnalizował problemy związane z niedoszacowaniem świadczeń udzielanych w SOR.

Czytaj też: NFZ dementuje doniesienia ws. zmian zasad finansowania SOR-ów

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH