Kraków: NFZ kontra stomatolodzy

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję w zakresie świadczeń stomatologicznych.

– To reakcja na powstanie porozumienia stomatologów, zmierzające do sterowania rynkiem usług medycznych w Małopolsce – informuje portal rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Sprawa, którą Małopolski Oddział NFZ zgłosił do UOKiK dotyczy tzw. zmowy przetargowej, do której doszło wśród ponad 200 członków porozumienia. Stomatolodzy zrzeszeni w porozumieniu chcą – zdaniem Funduszu – wymusić na nim podpisanie z wszystkimi jego członkami umów na jednakowych warunkach, w przeciwnym razie placówki zapowiadają, że nie przyjmą kontraktów.

Zdaniem przedstawicieli NFZ takie działanie nie tylko uderza w konkurencyjne placówki, ale – co najważniejsze – w miejscach, gdzie sygnatariusze porozumienia mają szczególnie silną pozycję – grozi niezabezpieczeniem opieki medycznej na danym terenie.

Sygnatariusze porozumienia domagają się podwyższenia ceny za świadczenia stomatologiczne, kosztem ilości udzielanych świadczeń. Jak zapewnia małopolski NFZ nakłady na świadczenia stomatologiczne na rok 2011 plasują województwo w czołówce kraju, a proponowane ceny kształtują się na poziomie średniej ogólnopolskiej, a niekiedy ją przewyższają.

– Jeśli przyjęlibyśmy warunki zrzeszonych stomatologów placówki otrzymałyby więcej pieniędzy za świadczenia, ale dla pacjentów oznaczałoby to mniejszą dostępność do stomatologa. Na takie działanie – wbrew interesom ubezpieczonych – płatnik w żadnym przypadku nie może się zgodzić – oświadcza rzecznik.

Jednak zdaniem Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie, to małopolski NFZ postępuje niezgodnie z przepisami prawa. W oficjalnym stanowisku KS ORL czytamy m.in.:

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH