Kraków: NFZ do dyrekcji KSS im. Jana Pawła II - nie straszcie pacjentów

W związku z informacjami dotyczącymi trudnej sytuacji finansowej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ oświadcza co następuje.

Rok 2010 Krakowski Szpital Specjalistyczny rozpoczynał z kontraktem w wysokości 155,8 mln zł. W styczniu 2011 r. Małopolski OW NFZ zaproponował lecznicy kwotę 170,9 mln  zł (9 proc. więcej). W trakcie 2011 roku placówka otrzymała dodatkowo 3,3 mln zł - m.in. na świadczenia w zakresie kardiologii, intensywną terapię oraz program terapeutyczny leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego.

''Tak znaczny i dynamiczny wzrost finansowania jest najlepszym dowodem na to, że Małopolski Oddział NFZ stara się jak najlepiej lokować  środki pochodzące ze składek, a zarzuty o niewłaściwym finansowaniu są bezzasadne'' - zapewnia w oświadczeniu Jolanta Pulchna, rzecznik oddziału.

Wyjaśnia przy tym kwestię płatności za nadwykonania. Jak wskazuje Jolanta Pulchna, pokrycie kosztów nadwykonań odbywa się w oparciu o zasady jednolite dla wszystkich świadczeniodawców.

''Dyrekcja małopolskiego oddziału - mając świadomość ograniczonego budżetu oddziału - wielokrotnie apelowała do dyrektorów szpitali o odpowiednie zarządzanie kontraktem i szacowanie ile zabiegów planowych szpital może wykonać; a ile pieniędzy musi zabezpieczyć na przypadki nagłe, pilne i ratujące życie. Takie szacowanie jest konieczne, by szpital mógł - zgodnie z umową - przyjmować chorych przez cały rok i zapewnić im poczucie bezpieczeństwa'' - wskazuje rzeczniczka.

Podkreśla, że do takich działań zobowiązany jest również Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Zwraca również uwagę na fakt, że żadnego państwa nie stać na finansowanie wszystkich świadczeń bez kolejek i zarządzający lecznicami powinni to wiedzieć.

''Zarówno NFZ jak i każda z placówek medycznych jest odpowiedzialna za to jak ten system będzie funkcjonował i to od obu stron - płatnika i świadczeniodawcy zależy czy pacjent otrzyma poczucie bezpieczeństwa (mimo trudnych realiów) czy nieustające poczucie strachu o swój los. A taki strach budzą zapowiedzi ze strony szpitala o planowanym wstrzymaniu zabiegów, zwalnianiu personelu czy likwidacji oddziałów. Problemy dotyczące rozliczeń między szpitalem a płatnikiem nie powinny być rozwiązywanie przy pomocy wzbudzania poczucia zagrożenia w pacjentach'' - zauważa Jolanta Pulchna. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH