Krajowy Zjazd Lekarzy: Rada otrzymała absolutorium

Delegaci Krajowego Zjazdu Lekarzy wybierali w piątek (29 stycznia) nowego prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej. Został nim dr Maciej Hamankiewicz. Ten zjazd to jednak nie tylko wybory nowego prezesa.

Po raz pierwszy w dwudziestoletniej historii NIL doszło do sytuacji, w której Naczelna Komisja Rewizyjna rekomendowała nieudzielenie absolutorium Naczelnej Radzie Lekarskiej. Ostatecznie Radzie udzielono absolutorium. Zjazd zakończył się w sobotę (30 stycznia).

Sprawa Medbrokera

Solą w oku komisji rewizyjnej była opisywana przez nas wcześniej sprawa spółki Medbroker, zakupionej przez Naczelna Izbę Lekarska od Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Samorząd  sprzedał większość udziałów tej spółki prywatnej firmie. Samorządowcy stawiają pytanie, czy cena, za którą samorząd sprzedał udziały nie była zbyt niska. Zawiadomienie w tej sprawie o popełnieniu przestępstwa na szkodę NIL wpłynęło do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.

„Naczelna Komisja Rewizyjna podkreśla fakt braku możliwości oceny finansowej Medbrokera. Brak dostępu do dokumentów, bez względu z jakiego powodu, uniemożliwia Naczelnej Komisji Rewizyjnej wykonywanie swoich statutowych obowiązków. Z tego powodu już od listopada 2008 r. NKR monitowała do Naczelnej Rady Lekarskiej o zbadanie sytuacji finansowej Medbrokera oraz działalności osób oddelegowanych do tej spółki z NRL i przekazanie zdobytych informacji do NKR. Do tej pory NRL nie odpowiedziała na żaden z monitów NKR. Jednakże po zbadaniu dostępnej dokumentacji dotyczącej procesu prywatyzacji Medbrokera NKR zgłasza liczne zastrzeżenia i wobec przesłanek wskazujących na działanie na niekorzyść samorządu, co niesie za sobą prawdopodobne skutki finansowe dla NIL osób oddelegowanych przez NRL do Medbrokera, Naczelna Komisja Rewizyjna rozważa wystąpienie z wnioskiem o nie udzielenie absolutorium Naczelnej Radzie Lekarskiej” – czytamy w sprawozdaniu kadencyjnym Naczelnej Komisji Rewizyjnej.

Naczelna Rada Lekarska nadal jest udziałowcem w spółce Medbroker, i pomaga spółce w bieżących trudnościach finansowych. To również było podnoszone jako zarzut w stosunku do Rady.

– Jest to pożyczka oprocentowana 10 proc. rocznie. Proszę pokazać, gdzie są lepsze lokaty – wyjaśniał podczas zjazdu ustępujący prezes NRL Konstanty Radziwiłł. Mówił, że kłopoty spółki wynikają z tego, że z powodu sporu prawnego ma ona zamrożone środki na wypadek ewentualnych roszczeń. – Ta spółka działa, obsługuje 10 tys. lekarzy – tłumaczył i prosił o odrzucenie wniosku NKR o nieudzielenie absolutorium.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH