Zamówienia publiczne realizowane przez szpitale to miejsce szczególnie narażone na korupcję

Wśród najczęściej popełnianych „grzechów“ jest konstruowanie warunków przystąpienia do przetargu pod konkretnego dostawcę.

Do nieprawidłowości dochodzi też po stronie dostawców, którzy umawiają się między sobą w celu podziału rynku zbytu, blokując dostęp innym firmom.

Zjawisko korupcji dotyczy praktycznie wszystkich rodzajów towarów i usług zamawianych przez szpitale na drodze przetargowej: od dostawy leków, sprzętu, jego naprawy, po usługi i roboty budowlane.

Innym powtarzającym się przewinieniem jest brak przeprowadzenia przetargu lub niewłaściwy opis przedmiotu zamówienia. To ostatnie postępowanie uniemożliwia dostawcom złożenie ofert, które mogłyby być porównywalne.

To jest po części efektem braku fachowców w szpitalnych działach zamówień publicznych. Prawidłowe opisanie potrzebnego sprzętu w specyfikacji często wymaga współpracy kilku specjalistów. Na ich zatrudnienie mniejsze placówki nie mogą sobie pozwolić. Musiałyby się posiłkować opinią niezależnych, zewnętrznych ekspertów. |

Placówkom publicznym nie ułatwiają pracy także ich organy założycielskie, które próbują wpływać na wybór kupowanych towarów i usług.

KIG postuluje wprowadzenie jawności procedur przetargowych oraz rozszerzenie odpowiedzialności także majątkowej osób fizycznych i instytucji prywatnych, biorących udział w przetargach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH