Kostrzyn nad Odrą: powiat spłaci szpitalne długi

Byli pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kostrzynie nad Odrą po ośmiu latach otrzymają zaległe wynagrodzenia z odsetkami. Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wielkopolskim spłaci długi zlikwidowanej lecznicy.

Powiat otrzyma od resortu finansów pożyczkę w wysokości ok. 47 mln zł, z której w pierwszej kolejności spłaci pracowników - poinformował PAP rzecznik Starostwa Powiatowego w Gorzowie Wlkp. Wiesław Ciepiela.

- Starosta gorzowski Małgorzata Domagała otrzymała odpowiedź na złożony przez władze starostwa wniosek o udzielenie pożyczki z budżetu państwa w ramach postępowania ostrożnościowego. Ministerstwo finansów rozpatrzyło wniosek i zaopiniowało go pozytywnie. Do podpisania umowy pożyczki powinno dojść w przyszłym tygodniu - powiedział Ciepiela.

Dodał, że zgodnie z ramowymi ustaleniami powiat będzie spłacał pożyczkę do 2044 r. przy 3 proc. oprocentowaniu.

- Złożyliśmy zupełnie nowy wniosek, który racjonalnie oceniał możliwości powiatu, co do spłaty zobowiązania. Był on bardzo wnikliwie sprawdzany prze ministerstwo finansów, które uznało, że daje on realne możliwości spłaty pożyczki przez powiat - wyjaśnił Ciepiela.

Ministerstwo finansów zobowiązało przy tym samorząd do negocjacji ze wszystkimi wierzycielami szpitala w Kostrzynie nad Odrą. Długi SP ZOZ w Kostrzynie sięgają ok. 110 mln zł i każdego roku powiększają się o 8-10 mln zł. Zobowiązania wobec ok. 380 byłych pracowników szpitala to ponad 7 mln zł.

Ludzie ci od lat domagają się od starostwa zwrotu swoich pieniędzy, mając na to nakazy sądowe. Organizowali pikiety, blokowali sesje rady powiatu chcąc zwrócić uwagę na swój problem. Wydaje się, że wreszcie zostaną spłaceni.

Dług kostrzyńskiego szpitala to największy problem starostwa powiatowego w Gorzowie Wlkp. O rządową pożyczkę na spłatę zobowiązań lecznicy władze powiatu ziemskiego zabiegały od kilku lat, nie mogąc wynegocjować w ministerstwie dogodnych warunków spłaty.

Bez pomocy państwa przy dochodach bieżących na poziomie ok. 48 mln zł powiat nie byłby w stanie poradzić sobie z liczącym ponad 100 mln zł długiem szpitala.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kostrzynie nad Odrą stracił płynność finansową w 2007 roku. Będące jego organem prowadzącym starostwo powiatowe w Gorzowie podjęło wówczas decyzję o likwidacji placówki, co oznaczało przejęcie jej zobowiązań. Nieruchomości zostały sprzedane prywatnej spółce Nowy Szpital, która prowadzi niepubliczną lecznicę w Kostrzynie nad Odrą.
 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH