Kościerzyna: związkowcy wszczęli spór zbiorowy w szpitalu

Zaniechania zwolnień pracowników i przedstawienia planu restrukturyzacji domagają się związkowcy ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, gdzie do lipca ma być zlikwidowanych ok. 200 etatów.

Zadłużenie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie wynosi obecnie 42,5 mln zł. Przed przekształceniem placówki w spółkę (lipiec 2013 r.) zadłużenie wynosiło ok. 120 mln zł - poinformował PAP prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego sp. z o.o. w Kościerzynie Krzysztof Czerkas.

Dodał, że z powodu bardzo trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej, w ramach restrukturyzacji placówki do lipca "zlikwidowanych zostanie ok. 200 etatów", a w Programie Naprawczym określono docelowy stan zatrudnienia na dzień 1 lipca 2014 r. na poziomie ok. 760 osób.

Według związkowców pracę w placówce, która zatrudnia ponad 950 osób, ma stracić do 233 osób. Zwolnienia mają dotyczyć przedstawicieli wszystkich grup pracowników. Przewodniczący Solidarności w szpitalu w Kościerzynie Andrzej Pufelski poinformował PAP, że związkowcy domagają się przedstawienia "konkretnego planu naprawczego dla szpitala".

Czyt. także: Szpital w Kościerzynie tonie w długach - przekształcenie w spółkę tu już nie wystarczy

Wyjaśnił, że o planowanych zwolnieniach grupowych związki zawodowe zostały oficjalnie powiadomione przez zarząd na początku stycznia. 

Pufelski nie wykluczył, że w ramach wszczętego sporu zbiorowego w tym tygodniu w szpitalu może się odbyć referendum w sprawie przeprowadzenia ewentualnej akcji protestacyjnej. Związkowcy planują zorganizować protesty w obronie szpitala na ulicach Kościerzyny i przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. 

W opinii zarządu spółki "wbrew stanowisku związków zawodowych, w szpitalu nie ma sporu zbiorowego, ponieważ nie nastąpiły przesłanki przewidziane prawem do jego ogłoszenia przez stronę związkową" - poinformował Czerkas. 

- Oczekujemy zatem od związków zawodowych dialogu społecznego mającego na celu wypracowanie porozumienia mającego na celu zminimalizowanie uciążliwości i społecznych skutków koniecznej i nieuniknionej restrukturyzacji szpitala, która pozwoli na dalsze jego funkcjonowanie jako największego w Kościerzynie pracodawcy" - tłumaczył prezes. 

Podkreślił, że "restrukturyzacja szpitala nie ogranicza się tylko do zwolnień pracowników". - Równolegle prowadzone będą działania ukierunkowane na zwiększenie i urozmaicenie oferty świadczeń zdrowotnych dla pacjentów, m.in. poprzez utworzenie nowych oddziałów szpitalnych i przychodni specjalistycznych wyposażonych w nowoczesne urządzenia i sprzęt medyczny - wyjaśnił. 

Poinformował, że plan restrukturyzacji placówki jest realizowany od kilku miesięcy, "m.in. w sferze medycznej i pozamedycznej oraz infrastruktury technicznej placówki". 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH