Kościan: plan ratownictwa medycznego z poślizgiem

Mimo starań samorządowców i wojewody wielkopolskiego w Krzywiniu nie będzie podstacji pogotowia ratunkowego. Jej utworzenie stanowiło jeden z elementów planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa wielkopolskiego na lata 2008-2010.

Krzywiń jest gminą, której mieszkańcy mają najdalej do Szpitala im. Teodora Dunina, należącego do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kościanie. Karetka nie jest w stanie przetransportować do niego chorych w wymaganym przepisami czasie. Samorządowcy z gminy i powiatu kościańskiego za punkt honoru postawili więc sobie skrócenie czasu dojazdu ambulansów.

Gmina wyasygnowała pieniądze na remont krzywińskiej strażnicy OSP, w której urządzono garaż i dyżurkę. Szpital im. Teodora Dunina zakupił nową karetkę. Jest to ambulans marki Renault Traffic typu P z podstawowy z obsadą medyczną. Pojazd wyposażono w nowoczesny sprzęt i aparaturę ratowniczą: respirator, defibrylator, pompy infuzyjne, ssak, deski ratownicze, kołnierze unieruchamiające, szyny ortopedyczne itp. Wojewoda wpisał ten zespół ambulansu jako zadanie do planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa wielkopolskiego na lata 2008-2010.

Z resortu zdrowia zaczęły napływać sygnały, że podstacji w Krzywiniu nie będzie. Powód: oszczędności finansowe. Decyzja zapadła w listopadzie 2009 roku. Obliczono, że roczny koszt funkcjonowania jednego zespołu ratownictwa medycznego wynosi 1,2 mln zł, więc zamiast tworzyć nowe jednostki, lepiej wprowadzić zmiany w rozlokowaniu starych.

Bartosz Jankowski ze Starostwa Powiatowego w Kościanie relacjonuje stanowisko starosty Andrzeja Jęcza w tej sprawie:  – Starosta uważa, że podejmując taką decyzję minister zdrowia wziął na siebie odpowiedzialność za zapewnienie odpowiedniego czasu dojazdu karetki do mieszkańców gminy Krzywiń oraz za brak właściwego i dostępu do pomocy medycznej.

Agata Bliga z Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Poznaniu przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że wojewoda planował utworzenie podstacji pogotowia w Krzywiniu. Mówi również, że wspomniana inwestycja została uwzględniona w wojewódzkim planie działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie woj. wielkopolskiego – tym razem w latach 2011-2013, który wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r.

Plan ma akceptację resortu zdrowia. Samorządowcy obawiają się jednak, że i tym razem krzywińska podstacja może z niego wypaść. Przesunięcie terminu jej uruchomienia przyjęli z niezadowoleniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH