RR/Rynek Zdrowia | 02-11-2010 14:02

Kościan: lekarz rodzinny poszukiwany; nie tylko tam...

Brakuje lekarzy chętnych do pracy w podstawowej opiece zdrowotnej. Nie kuszą ich ogłoszenia oferujące mieszkania o wysokim standardzie i dobre zarobki.

– W ogóle brakuje kadry medycznej w podstawowej opiece zdrowotnej. Różne są szacunki, niektóre mówią o 15 tys. lekarzy, których powinno się zatrudnić, ale szczególne poszukiwani są specjaliści z medycyny rodzinnej – mówi Barbara Pruska-Macełajtis, kierownik Poradni Zespołu Lekarza Rodzinnego Centrum w Kościanie (woj. wielkopolskie). Jako szefowa spółki z o.o., która działa już ponad 10 lat, a więc ma ugruntowaną pozycję na rynku usług medycznych, nie jest w stanie pozyskać lekarza na pełny etat. Na nic zdały się ogłoszenia w pismach specjalistycznych.

Od 1999 roku, kiedy zmieniono system opieki zdrowotnej, w podstawowej opiece zdrowotnej preferowaną specjalizacją jest medycyna rodzinna. Mimo tego w Polsce jest tylko 11 tys. lekarzy z tą specjalizacją. Nie jest ona popularna wśród młodych lekarzy. Wymaga doświadczenia i wiedzy z różnych dziedzin medycyny: pediatrii, chorób wewnętrznych, okulistyki, chirurgii...

– Dwóch lekarzy przyjmuje 7 tys. zarejestrowanych u nas pacjentów. Jest jeszcze młody lekarz, który w jesiennej sesji będzie zdawał medycynę rodzinną. Dorabia u mnie. Ale powiedział, że w podstawowej opiece zdrowotnej nie będzie pracował. Jego marzeniem jest wyjazd na Zachód – mówi Barbara Pruska-Macełajtis. Sądzi jednak, że młodzi specjaliści zostawaliby w kraju, gdyby wiedzieli, co będzie jutro, pojutrze…

– Mamy z NFZ roczne umowy. A młody lekarz oczekuje stabilizacji i jasnej perspektywy, jednak tego w obecnym systemie nie można mu zagwarantować – dodaje.

Poza tym w opiece podstawowej nie sposób mówić o komforcie pracy, gdyż zalecany przez NFZ limit pacjentów przypadających na lekarza wynosi 2 750 osób. Zdaniem praktyków 2 500, to maksimum.

W powiecie kościańskim, który zamieszkuje ponad 77 tys. osób, jest czternaście gabinetów lekarskich świadczących usługi podstawowej opieki zdrowotnej w ramach umowy z NFZ. Większość tych placówek przyjęłaby lekarzy na pełny etat. Nie ma na to szans.