- Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w środę (3 września) zmiany w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2008 rok. Zmiany polegają na zwiększeniu przychodów i kosztów NFZ o 5,2 mln zł - poinformował dyrektor departamentu ekonomiczno-finansowego NFZ Dariusz Jarnutowski.

Większe przychody to wynik dobrej sytuacji gospodarczej kraju i i związanego z nią wzrostu wpływów ze składek zdrowotnych.

NFZ chce przeznaczyć ponad 4,6 mln zł na profilaktykę nowotworów piersi oraz szyjki macicy. Pieniądze będą wykorzystane na kampanię medialną oraz na zaproszenia do udziału w badaniach profilaktycznych, wysyłane do kobiet. Zgodnie z planem NFZ, na profilaktykę raka szyjki macicy zostanie przekazanych dodatkowo ponad 2,6 mln zł. Natomiast na zapobieganie nowotworowi piersi ponad 2 mln zł. Koszt wysłania jednego zaproszenia wynosi 1,5 zł.

Pozostałe 600 tys. zł przeznaczone ma być na pokrycie kosztów administracyjnych.

NFZ poinformował, że na koniec 2007 r. na jego kontach znajdowało się ponad 4,4 mld zł. A na koniec czerwca kwota ta wzrosła do ponad 6,2 mld zł. 4 mld zł zostały już przeznaczone na finansowanie świadczeń.

Komisja pozytywnie zaopiniowała także sprawozdanie z wykonania planu finansowego NFZ w 2007 r. W ubiegłym roku Fundusz przeznaczył ponad 40 mld zł na finansowanie świadczeń zdrowotnych. To ok. 1,4 mld mniej niż planowano.

46 proc. środków zostało przeznaczonych na lecznictwo szpitalne, 16,7 proc. na refundację leków, a 11,6 proc. na podstawową opiekę medyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH