Kopacz: większe wynagrodzenia dla pielęgniarek

Pielęgniarki i położne mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń, będą miały też zagwarantowane limity pacjentów

Zapisano w nim, że od sierpnia tego roku zacznie obowiązywać rozporządzenie, w myśl którego siostry nie będą mogły mieć pod opieką na dyżurze więcej niż 20 pacjentów. Wyjątek stanowić będą tzw. oddziały zabiegowe i szczególne np. anestezjologiczny czy noworodkowy, gdzie limit ten ma wynosić 15 pacjentów.

Dotychczas liczba pacjentów pozostających pod opieką jednej pielęgniarki na dyżurach nie była jasno określona i była różna: wynosiła 30, 40, a nawet 60 pacjentów.

W porozumieniu zapisano także, że najpóźniej z końcem października wejdą w życie regulacje, zgodnie z którymi 75 proc. kwoty, którą świadczeniodawca zobowiązany jest przeznaczać na wzrost wynagrodzeń (zgodnie z art. 59a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej), trafi do pielęgniarek i położnych. 25 proc. tych środków, pochodzących m.in. z różnicy kontraktów, ma trafić do pozostałego personelu, w tym lekarzy. Podział ten ma obowiązywać do końca 2012 roku.

– Dzisiaj pielęgniarek mamy zdecydowania za mało. Wiem że motywacja finansowa i otwarcie dróg do kształcenia spowoduje, że za kilka lat będziemy mieli zupełnie inną sytuację, a pacjenci będą mieli poczucie pełnego bezpieczeństwa, leżąc w szpitalach, zakładach opieki długoterminowej i zakładach opiekuńczo-leczniczych – powiedziała Ewa Kopacz.

Szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias wyraziła zadowolenie z przyjętych rozwiązań w zakresie limitów pacjentów, gwarancji odnośnie podziału środków oraz zmian dotyczących związkowców.

– Porozumienie daje szansę rozwoju zawodu pielęgniarki i położnej. Pacjent będzie miał zapewnione bezpieczeństwo, bo w niektórych oddziałach będzie musiało być zatrudnionych więcej pielęgniarek niż obecnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH