Konwent Marszałków chce zmian w podziale funduszu zapasowego NFZ

Konwent Marszałków Województw RP, który w dniach 24 i 25 listopada obradował w Lidzbarku Warmińskim, poparł działania województwa lubuskiego w sprawie zmiany podziału środków finansowych z rezerwy NFZ - informuje Mirosława Dulat, rzecznik prasowy zarządu województwa lubuskiego.

Konwent Marszałków poparł stanowisko, pod którym podpisała się marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak: "Samorząd Województwa Lubuskiego wyraża swoją dezaprobatę z powodu niesprawiedliwego podziału środków finansowych z rezerwy NFZ, według którego pominięto województwo lubuskie. Niedopuszczalnym jest dyskryminowanie mieszkańców danego regionu, którym konstytucja oraz ustawa gwarantuje prawo do leczenia oraz obowiązek przestrzegania ustawowych praw pacjenta" - czytamy w piśmie.

Marszałek Elżbieta Polak wniosła o unieważnienie dokonanego podziału i zastosowanie kryteriów, w których mieszkańcy województwa lubuskiego również uzyskają szansę na poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych poprzez zmniejszenie kolejek oczekujących.

Według Mirosławy Dulat stanowisko zarządu województwa lubuskiego poparli wszyscy marszałkowie obecni na konwencie w Lidzbarku Warmińskim. Województwo mazowieckie miało swoje uwagi, jednak ostatecznie nie zostały one poparte.

Przypomnijmy, że 11 października NFZ opublikował zarządzenie prezesa, w wyniku którego w planie finansowym płatnika na 2012 r. o 594,278 mln zł zwiększa się pozycja "koszty świadczeń zdrowotnych" w planach oddziałów wojewódzkich. Najwięcej zyskało Mazowsze.

Środki do dyspozycji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wzrosły o 537,7 mln zł. Pomorskiemu OW NFZ zostały przekazane środki w wysokości 41,388 mln zł. Śląski OW NFZ otrzymał 15,184 mln zł, które mają być wykorzystane na pokrycie kosztów świadczeń z lat ubiegłych.

- Kryterium podziału środków z funduszu zapasowego była dynamika wzrostu nakładów na świadczenia zdrowotne w poszczególnych oddziałach wojewódzkich NFZ - wyjaśniał Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ. Tłumaczył, że w wyniku analizy środki otrzymały trzy regiony o najniższej dynamice nakładów finansowych w projekcie planu finansowego NFZ na rok 2012: mazowiecki, pomorski i śląski.

Troszyński informował, że po tej zmianie planu finansowego regiony te i tak mają najniższą dynamikę wzrostu nakładów w kraju - 105,5 proc. - Dla porównania - w regionie podkarpackim ten wzrost wyniesie blisko 117 proc., w kujawsko-pomorskim - 109,53 proc. - wyliczał rzecznik NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH