Zdaniem Konwentu Marszałków Województw prezydenckie weto jest szkodliwe dla ochrony zdrowia i niekorzystne dla szpitali oraz pacjentów. W przyjętym stanowisku władze samorządów wojewódzkich podkreśliły, że obowiązujące dotychczas regulacje są niewystarczające dla efektywnego i wydolnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Według marszałków województw brak odpowiednich regulacji zwiększy różnice między palcówkami, jeśli chodzi o dostępność i jakość świadczonych usług. Konwent przestrzega też, że zadłużone SP ZOZ-y nie będą w stanie konkurować z placówkami niepublicznymi.

Jeśli natomiast publiczne ZOZ-y nie będą mogły skorzystać z pomocy finansowej w spłacie narastających zobowiązań, uniemożliwi to utrzymanie płynności finansowej tych placówek, a w konsekwencji może doprowadzić do ich likwidacji lub ograniczenia działalności.

Marszałkowie przypomnieli, że dla wielu szpitali samorządy wojewódzkie są organem założycielskim i część z nich (ok. 30 proc.) zostało już przekształcone w zakłady niepubliczne.

Jak mówił dziennikarzom gospodarz konwentu, marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, wiele placówek zostało przez samorządy przekształcone pod względem struktury i w znaczący sposób zmodernizowanych.

- Nie chcielibyśmy tego procesu wstrzymywać. To, co zostało zaproponowane przez parlament, wydaje się iść w dobrym kierunku, mimo pewnych niedoskonałości - powiedział Nawara.

Dodał, że w większości z już przekształconych placówek dominującym właścicielem jest samorząd, a w zaledwie kilku samorząd pozbył się takiego większościowego udziału.

- Z tej strony nie widzimy zagrożenia - uważa marszałek Małopolski.

Marszałkowie województw przyjęli także stanowisko w sprawie kontraktowania świadczeń na rok 2009, w którym zaapelowali o wzrost wartości umów przez podniesienie ceny jednostkowej świadczenia oraz o uwzględnienie w wycenie wartości punktu w lecznictwie szpitalnym środków przekazywanych dotychczas na wynagrodzenia. Chodzi także o uwzględnienie wzrostu kosztów związanych z energią elektryczną i ogrzewaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH