Kontrowersje wokół wykluczenia z konkursu kandydata na dyrektora śląskiego oddziału NFZ

Jeden z kandydatów na szefa śląskiego oddziału NFZ Ireneusz Ryszkiel, nie został zakwalifikowany do konkursu. Jak informuje biuro prasowe centrali NFZ, Ryszkiel nie znalazł się w stawce ubiegających się o to stanowisko ze względu na uchybienia formalne w złożonych przez niego dokumentach konkursowych.

W poniedziałek (10 września) zakończyły się przesłuchania kandydatów na stanowisko dyrektora NFZ. Wśród "przesłuchiwanych" znaleźli się: Wojciech Mizera (wicedyrektor szpitala w Czeladzi), Maria Janusz (dyrektor szpitala Bonifratrów w Katowicach, była szefowa małopolskiego NFZ), Michał Ekkert (prezes zarządu Szpitala w Knurowie), Grzegorz Nowak (dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach), Anna Bednarska-Czerwińska (dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie).

Być może już we wtorek (11 września) poznamy nazwisko nowego dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sporo kontrowersji wzbudza na Śląsku odrzucenie ze względów formalnych w konkursie kandydatury Ireneusza Ryszkiela, dyrektora wydziału nadzoru nad systemem opieki zdrowotnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, który był jednym z kandydatów do dyrektorskiego fotela w śląskim oddziale Funduszu.

Jak poinformował nas Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ, procedury konkursowe są opracowywane i nadzorowane przez prawników. Nie ma też dokumentów składanych przez kandydatów, które są bardziej ważne i mniej ważne.

- Konkurs to narzędzie mające pomóc w wyborze najlepszego kandydata. Wszystkie elementy ogłoszonych warunków konkursu są jednakowo ważne. Jakiekolwiek niedopełnienie czy błąd, w konsekwencji nie pozwalają komisji zakwalifikować kandydata do konkursu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński.

W procedurach powoływania nowego dyrektora oddziału, konkurs na to stanowisko ma jedynie znaczenie pomocnicze. Dyrektora powołuje prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, po zasięgnięciu opinii Rady Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Opinia ta nie musi być dla prezesa NFZ wiążąca. Na jej wydanie Rada Funduszu oddziału na 14 dni.

Ireneusz Ryszkiel zapowiedział w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim, że wystąpi z wnioskiem o unieważnienie konkursu, złoży oficjalne zażalenie oraz poinformuje o tym ministra zdrowia, Radę NFZ oraz wojewodę śląskiego.

- Protest osoby niezakwalifikowanej do konkursu nie może wpłynąć na przebieg czy wyniki konkursu, ani - następnie - decyzję pani prezes - komentuje Andrzej Troszyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH