Piątek, 18 kwietnia 2014 

PW/Rynek Zdrowia | 11-09-2012 11:34

Kontrowersje wokół wykluczenia z konkursu kandydata na dyrektora śląskiego oddziału NFZ

Jeden z kandydatów na szefa śląskiego oddziału NFZ Ireneusz Ryszkiel, nie został zakwalifikowany do konkursu. Jak informuje biuro prasowe centrali NFZ, Ryszkiel nie znalazł się w stawce ubiegających się o to stanowisko ze względu na uchybienia formalne w złożonych przez niego dokumentach konkursowych.

W poniedziałek (10 września) zakończyły się przesłuchania kandydatów na stanowisko dyrektora NFZ. Wśród "przesłuchiwanych" znaleźli się: Wojciech Mizera (wicedyrektor szpitala w Czeladzi), Maria Janusz (dyrektor szpitala Bonifratrów w Katowicach, była szefowa małopolskiego NFZ), Michał Ekkert (prezes zarządu Szpitala w Knurowie), Grzegorz Nowak (dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach), Anna Bednarska-Czerwińska (dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie).

Być może już we wtorek (11 września) poznamy nazwisko nowego dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sporo kontrowersji wzbudza na Śląsku odrzucenie ze względów formalnych w konkursie kandydatury Ireneusza Ryszkiela, dyrektora wydziału nadzoru nad systemem opieki zdrowotnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, który był jednym z kandydatów do dyrektorskiego fotela w śląskim oddziale Funduszu.

Jak poinformował nas Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ, procedury konkursowe są opracowywane i nadzorowane przez prawników. Nie ma też dokumentów składanych przez kandydatów, które są bardziej ważne i mniej ważne.

- Konkurs to narzędzie mające pomóc w wyborze najlepszego kandydata. Wszystkie elementy ogłoszonych warunków konkursu są jednakowo ważne. Jakiekolwiek niedopełnienie czy błąd, w konsekwencji nie pozwalają komisji zakwalifikować kandydata do konkursu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński.

W procedurach powoływania nowego dyrektora oddziału, konkurs na to stanowisko ma jedynie znaczenie pomocnicze. Dyrektora powołuje prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, po zasięgnięciu opinii Rady Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Opinia ta nie musi być dla prezesa NFZ wiążąca. Na jej wydanie Rada Funduszu oddziału na 14 dni.

Ireneusz Ryszkiel zapowiedział w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim, że wystąpi z wnioskiem o unieważnienie konkursu, złoży oficjalne zażalenie oraz poinformuje o tym ministra zdrowia, Radę NFZ oraz wojewodę śląskiego.

- Protest osoby niezakwalifikowanej do konkursu nie może wpłynąć na przebieg czy wyniki konkursu, ani - następnie - decyzję pani prezes - komentuje Andrzej Troszyński.

 • ah jak milo
  ze janusz nie dostala tej roboty

  ~popo, 2013-04-17

 • Dyrektor M.Janusz-doświadczenia z Oddziału Małopolskiego
  Kiedy przychodziła ze Śląska do Krakowa- wszyscy zachowywali daleko idącą rezerwę, i jest to określenie b. delikatne.
  Kiedy odchodziła- wszyscy żałowali. Bardzo!
  Powodzenia Pani Dyrektor!
  Były pracownik MOW NFZ

  ~andswi, 2012-09-13

 • Dyrektor śląskiego NFZ
  To dobry pomysł by awanturnik został dyrektorem na pewno wyawanureuje nam nowy -super plan finansowy -będzie MASA pieniędzy dla śląska BRAWO

  ~Jacek m, 2012-09-11

DODAJ KOMENTARZ

Zdarzenia niepożądane: dlaczego w medycynie korzystamy z doświadczeń lotnictwa

Polski rejestr kardiochirurgiczny, prowadzony centralnie w Warszawie, obejmuje wszystkie operacje przeprowadzone od 2006 roku. Pacjenci są analizowani zarówno we wczesnym okresie leczenia, jak i pod kątem odległych wyników terapii - przypomina prof. Marek Jasiński, zastępca ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM, Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca.

 • Dobrze zarządzajmy sporem

  Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

 • Korzystajmy z postępu technologicznego w onkologii

  Nowe technologie lekowe sprzyjają nie tylko bezpieczeństwu chorej osoby, ale też podnoszą jakość leczenia oraz życia pacjenta - zaznacza dr Ida Cedrych, kierownik Kliniki(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.