Kontrole NFZ są i będą, ale...

- Kontrole NFZ u świadczeniodawców stanowią nieodłączny element normalnego funkcjonowania podmiotów medycznych. Źle byłoby jednak, gdyby ich celem było uzyskanie dodatkowych wpływów z nakładanych kar - mówi nam Anna Rulkiewicz, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej i Grupy Lux-Med, proszona o komentarz do niedawnych informacji zawartych w raporcie NIK.

Przypomnijmy, że według NIK częstotliowść kontroli NFZ jest zbyt niska. Takie odczucia nie mają świadczeniodawcy.

- W środowisku Pracodawców Medycyny Prywatnej kontrole NFZ, o których tak głośno ostatnio za sprawą raportu NIK, nie są problemem numer jeden - czymś, o czym nieustannie byśmy dyskutowali. Jesteśmy do nich przyzwyczajeni, stanowią nieodłączny element normalnego funkcjonowania podmiotów medycznych.

W naszym odczuciu nie jest ich mało. Wcale nie mamy wrażenia, że przeprowadzane są sporadycznie - raz na 5 czy 10 lat, jak twierdzi NIK. Wprost przeciwnie. Mamy wrażenie, że jest ich całkiem sporo. Kontrolerzy NFZ sprawdzają większych świadczeniodawców - takich, którzy długo są na rynku - przynajmniej raz w roku. Zdarza się, że nakładają kary nawet za drobne uchybienia.

Natomiast u mniejszych świadczeniodawców - o których raport NIK mówi, że Fundusz ich nie zauważa - kontrolerzy też bywają, nie są poza nadzorem Funduszu.

Rozumiemy, że płatnik musi kontrolować świadczeniodawców; sprawdzać, czy kontrakty realizowane są zgodnie z zawartą umową i odpowiednio reagować w razie ujawnienia nieprawidłowości. Też jesteśmy za uczciwym i rzetelnym wywiązywaniem się z umów. Z takim podejściem w pełni się zgadzamy.

Obawialibyśmy się natomiast tego, że w sytuacji niedoborów finansowych, NFZ - w trosce o swój budżet - zintensyfikuje kontrole i zacznie pozyskiwać dodatkowe środki poprzez nakładanie kar pieniężnych czasem nawet na zasadzie szukania dziury w całym. Odnosiliśmy takie wrażenie, gdy w ostatnim czasie Fundusz wzmógł kontrole dotyczące wypisywania recept na leki refundowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH