Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ skontrolował 22 stycznia na polecenie minister Ewy Kopacz 16 stołecznych szpitali po serii publikacji prasowych, z których wynikało, że lecznice odsyłają z kwitkiem pacjentów, mimo iż mają wolne łóżka. Te poczynania płatnika, określone jako

Uważają oni, że w kontekście nadzoru nad świadczeniodawcami coś takiego jak „wizytacja” w ogóle nie istnieje. Menedżerowie podkreślają ponadto, że informacje, które ukazały się w prasie codziennej po kontroli NFZ, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i bezpodstawnie rzucają cień na dobre imię zarządzanych przez nich placówek.

Dla Jarosława Rosłona, dyrektora Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego, nie ulega wątpliwości, że dobra osobiste MSS zostały naruszone. Wysłał już pismo do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z prośbą o potwierdzenie, czy dane opisane przez prasę codzienną jako „skandal” istotnie wyszły z oddziału. Jeśli okaże się, że tak było, jest gotów pozwać Fundusz do sądu.

Prawda pod lupą

- Wrzucono nas do jednego worka ze szpitalami, które miały ponoć wolne łóżka, ale nie przyjmowały pacjentów - wyjaśnia dyrektor Jarosław Rosłon. - Tymczasem w dniu kontroli o godz. 19 mieliśmy, licząc całość łóżek internistycznych, dwie dostawki na oddziałach wewnętrznych i izba przyjęć nadal nie odmawiała hospitalizacji pacjentom ze wskazaniami do pozostania w szpitalu. Tego dnia na internę zostało przyjętych 18 osób, w tym 5 po stwierdzeniu, że nie ma już wolnych łóżek.

Jarosław Rosłon dziwi się także, biorąc pod uwagę fakt, że NFZ ma określone procedury kontroli, iż „wizytatorzy” poprzestali na informacjach uzyskanych od lekarza dyżurnego na izbie przyjęć (w tym przypadku od rezydentki), tj. osoby która nie jest upoważniona do podawania danych dotyczących pracy szpitala. Wystarczyło przecież wykonać telefon do dyrektora.

Tej kontroli w ogóle nie było

Słów krytyki nie szczędzi też płatnikowi Marek Balicki, były minister zdrowia, obecnie poseł i dyrektor Szpitala Wolskiego. Przypomnijmy, że w relacjach po kontroli NFZ placówce tej poświęcono szczególną uwagę, ponieważ lekarz na izbie przyjęć odmówił udzielenia informacji kontrolerom.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH