Kontrola NFZ w szpitalu w Białogardzie: wiele nieprawidłowości Oddział NFZ w Szczecinie przedstawił w czwartek (10 listopada) wyniki kontroli w Centrum Dializa Sp. z o.o. Szpital w Białogardzie. Fot. archiwum

Realizacja świadczeń medycznych mimo braku wystarczającej liczby lekarzy to najpoważniejszy zarzut, jaki Narodowy Fundusz Zdrowia stawia Szpitalowi w Białogardzie. Na placówkę nałożono karę w wysokości 123 tys. zł.

Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Szczecinie przedstawił w czwartek (10 listopada) wyniki trzech kontroli, które przeprowadzono w tym roku w Centrum Dializa Sp. z o.o. Szpital w Białogardzie.

W tej placówce 8 sierpnia zmarła 44-letnia anestezjolog podczas czwartej doby swego dyżuru. Nie była ona etatowym pracownikiem, prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą. Na co dzień mieszkała województwie łódzkim.

Kontrola stanu zatrudnienia personelu medycznego wykazała m.in. "brak wymaganej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie pediatrii, brak na dyżurze wymaganej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii lub chirurgii ogólnej".

Stwierdzono także, że w szpitalu doszło do zaprzestania udzielania świadczeń na oddziale chorób wewnętrznych bez wcześniejszego powiadomienia o tym dyrekcji zachodniopomorskiego NFZ.

Podczas kontroli całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w oddziałach szpitalnych wykazano brak wymaganej liczby chirurgów, pediatrów, a także specjalistów w dziedzinie reumatologii. Tam również doszło do zaprzestania udzielania świadczeń na oddziale reumatologicznym bez wcześniejszego powiadomienia o tym zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

NFZ poinformował także o wynikach kontroli realizacji świadczeń w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym Corda w Białogardzie.

Tutaj stwierdzono, że m.in. "obsada personelu była niewystarczająca do prawidłowego wykonania umowy, na oddziale zatrudniono jednego lekarza, zamiast dwóch oraz niewystarczającą liczbę fizjoterapeutów i pielęgniarek, a psycholodzy pracowali krócej, niż wymagały przepisy". W wynikach kontrolnych zaznaczono również, że dokumentacja medyczna była prowadzona w sposób nieprawidłowy.

Szpital w Białogardzie nie odwołał się od wyników kontroli. Sam protokół kontroli NFZ jest wezwaniem do zapłaty kary umownej w łącznej wysokości 123 tys. zł.

NFZ poinformował, że szpital w Białogardzie jest "zobowiązany do bieżącego informowania o wszelkich zmianach w potencjale wykonawczym". "Obecnie umowy realizowane są na bieżąco, zgodnie z wymogami określonymi w przepisach" - zaznaczono we wnioskach kontrolnych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH