Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szpitali oceniają, że przyszły rok nie zapowiada się najlepiej dla ich placówek, które, choć otrzymają z NFZ 51 zł za punkt, to utracą jednocześnie płynący od dwóch lat strumień środków z Funduszu przeznaczony na podwyżki dla pracowników.

Negocjacje z płatnikiem są w tym roku wyjątkowo trudne, a wszystko z powodu nowego systemu rozliczeń w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów. Wprawdzie jeden punkt (do każdej procedury medycznej jest przypisana ich określona liczba) ma kosztować od 2009 r. 3 zł więcej, jednak i tak nie pozwoli to lecznicom wyjść na swoje.

- Aby tak się stało, punkt powinien kosztować 55,49 zł – mówi Andrzej Wiśnicki, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Również zdaniem Andrzeja Przybysza, wicedyrektora ds. lecznictwa Szpitala Miejskiego w Toruniu, kołdra będzie za krótka.

- Proponowana wycena nie zrekompensuje nam utraty drugiego strumienia finansowania – ocenia. – Przy budżecie około 40 mln zł możemy stracić nawet 3 mln zł. Być może przyjdzie wybierać: obcinać pensje pracownikom, czy się zadłużać.

Dyrektorzy twierdzą zgodnie, że choć wskazywane przez Fundusz liczby pokazują, że środków będzie więcej, to, aby nie stracić, trzeba będzie wykonywać więcej procedur, niż dotychczas. A to oznacza, że cena za pojedynczą usługę faktycznie spadnie. Paradoksalnie, mogą na tym jednak skorzystać pacjenci. Większa liczba procedur, niezbędna do zbilansowania placówki, powinna wpłynąć na zmniejszenie kolejek.

- Drugi strumień finansowania szpitali (środki na podwyżki dla pracowników) istniejący obok strumienia środków na usługi medyczne, zniknie, zgodnie z ustawą z lipca 2006 r., którą NFZ musi po prostu realizować – wyjaśnia Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału Funduszu. - Nie oznacza to jednak pogorszenia finansowania szpitali. W 2009 r. będzie w regionie 2,7 mld zł na opiekę medyczną (18 proc. więcej niż w 2008 r.), przy czym lecznice skonsumują 48 proc. tej kwoty (w ub.r. - 44,4 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH