Kontraktowy pat na Podkarpaciu: będzie manifestacja w Warszawie? Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie

Komitet Obrony Szpitali, który powstał na Podkarpaciu, skupia się obecnie na sprawach związanych z kontraktowaniem. Mimo rozmów z NFZ i Ministerstwem Zdrowia aneksowanie umów utknęło w martwym punkcie.

Dlatego dyrektorzy podkarpackich szpitali planują manifestację w stolicy: ta, która odbyła się pod siedzibą Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,  nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

„Pat” to słowo, które przewija się w rozmowach zarówno z płatnikiem jak i podkarpackimi szpitalami.

– Oczekujemy na ruch NFZ i Ministerstwa Zdrowia. Kontrakty zaproponowane przez NFZ nas nie interesują. Chcemy zaprosić minister Ewę Kopacz na rozmowy do Rzeszowa – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Krzysztoń, szef Komitetu Obrony Szpitali, starosta łańcucki.

Starosta informuje także, że komitet jest w trakcje przygotowań do demonstracji, która ma odbyć się w Warszawie.

O patowej sytuacji świadczy fakt, że resort zdrowia również czeka na kolejny ruch podkarpackich szpitali.

– Mamy nadzieję, że umowy zostaną na Podkarpaciu podpisane najpóźniej do końca lutego i że dyrektorzy szpitali nie zostawią mieszkańców regionu bez dostępu do opieki zdrowotnej. Nie jesteśmy w stanie zaproponować większych pieniędzy. Po prostu ich nie ma. Ale kontynuowanie rozmów jest naturalnie konieczne  – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl  rzecznik resortu Piotr Olechno.

Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ ocenia, że wyczerpał już wszelkie możliwości negocjacji.

– Nie jesteśmy w stanie nic więcej obiecać – mówi nam rzecznik POW NFZ, Marek Jakubowicz.

Szpitale nie przystąpią do konkursów

W ubiegłym tygodniu, w związku z niepodpisaniem aneksów do umów na Podkarpaciu,  ogłoszono konkurs na realizację świadczeń. Oznacza to, że szpitale musiałyby obecnie spełnić dodatkowo wymagania związane z wejściem w życie rozporządzeń koszykowych.

– Dyrektorzy poinformowali, że nie przystąpią do konkursów – dodaje Marek Jakubowicz.

Pierwsze manifestacje Podkarpacie ma już za sobą. W czwartek (14 stycznia) dyrektorzy i pracownicy szpitali powiatowych i wojewódzkich pikietowali przed oddziałem NFZ w Rzeszowie. W manifestacji uczestniczyło prawie 500 osób.

– Otrzymaliśmy petycję w sprawie zwiększenia finansowania, ale nie jesteśmy w stanie spełnić oczekiwań szpitali – tłumaczy Marek Jakubowicz.

Podkarpackie szpitale chcą 5 proc. więcej środków na leczenie, niż zaproponował im w ramach aneksowania umów NFZ.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH