Kontraktowanie w kraju: nie wszyscy podpiszą takie aneksy? Losy podpisów pod kontraktami będą się ważyć zapewne do ostatnich dni roku.

Oddziały regionalne Narodowego Funduszu Zdrowia podpisują z dyrektorami szpitali kontrakty na 2010 r. Część lecznic z województw: świętokrzyskiego, podlaskiego i podkarpackiego zapowiada, że nie zaakceptuje warunków proponowanych przez Fundusz. Negocjacje będą trwały do końca grudnia.

– Szpitale powiatowe w województwie świętokrzyskim nie podpiszą aneksu do tegorocznych umów z NFZ na leczenie w 2010 roku – powiedział prezes Związku Szpitali Powiatowych i dyrektor Szpitala Powiatowego w Busku-Zdroju, Ryszard Skrzypek.

Stwierdził, że sytuacji nie zmieniło zwiększenie finansowania świętokrzyskich szpitali. Konwent Starostów województwa świętokrzyskiego wezwał 10 grudnia starostów, aby powstrzymali dyrektorów od aneksowania umów z NFZ, do czasu zapewnienia środków nie niższych niż te, które wynikają z wykonania planu na 2009 rok.

Dyrektorzy szpitali obawiają się, że lecznice, tak jak w tym roku, nie dostaną pieniędzy za przyszłoroczne nadwykonania. Zdaniem Skrzypka, należy zwiększyć ilość świadczeń w kontraktach oraz podwyższyć kwotę przeznaczoną na leczenie pacjenta w biedniejszych regionach, takich jak województwo świętokrzyskie. Według danych NFZ, świętokrzyskie szpitale wykonały w 2009 r. nadwykonania na kwotę ok. 100 mln zł.

Jak powiedziała rzeczniczka świętokrzyskiego NFZ Beata Szczepanek, Fundusz przedstawił już dyrektorom szpitali w regionie warunki finansowania świadczeń na przyszły rok. – Oczywiście podczas podpisywania umów dyrektorzy mogą się nie zgodzić na te warunki. Wówczas szpitale, które nie podpiszą aneksów, mogą świadczyć usługi do końca lutego, a potem mogą przystąpić do konkursów na świadczenie usług – dodała.

– Podlaskie szpitale podtrzymują swoje stanowisko sprzed kilku dni, że nie podpiszą zaproponowanych im aneksów na 2010 rok do wieloletnich umów na świadczenia medyczne w wysokościach zaproponowanych przez NFZ – powiedział dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku dr Sławomir Kosidło. W ubiegłym tygodniu takie stanowisko przyjęli dyrektorzy 12 lecznic podległych samorządowi województwa, a poparł ich zarząd województwa podlaskiego.

Rzecznik NFZ w Rzeszowie Marek Jakubowicz powiedział PAP, że budżet podkarpackiego Funduszu na 2010 rok wynosi ponad 2,6 mld zł. Jego zdaniem jest to za mało o co najmniej 300 – 400 mln zł. Z tych środków na lecznictwo szpitalne przypadnie ponad 1,2 mld zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH