Kontraktowanie w Wielkopolsce: przegrani oskarżają, NFZ dementuje

Wielkopolskie przychodnie, które nie zdobyły kontraktu na świadczenie usług, skarżą się na decyzje komisji konkursowych NFZ. Zarzucają komisjom, że m.in. odrzucały oferty nie uwzględniając wyposażenia, które przychodnie miały posiadać w trakcie kontroli. NFZ odpowiada: takie sytuacje nie miały miejsca.

- Od jesieni przygotowywaliśmy się do tegorocznego konkursu, by wypaść jak najlepiej i dalej zapewniać dobrą opiekę pacjentom. Zainwestowaliśmy około miliona złotych w nowe, w pełni wyposażone karetki, nowy rentgen i laboratorium. Zaproponowaliśmy też niższą niż oczekiwana przez NFZ cenę. Mimo to, komisja odrzuciła nasze oferty - mówią właściciele jednej z przychodni na łamach gazety "Głos Wielkopolski".

Ich zdaniem, podczas kontroli NFZ stwierdził m.in. że zapewnienie łączności między karetkami a przychodnią za pomocą telefonów komórkowych nie spełnia norm. Ambulans powinien mieć odbiornik radiowy. Jak twierdzą właściciele placówki, podczas kontroli nikt z komisji NFZ nie zapytał ich o to, czy poza telefonami, posiadają także odbiornik radiowy. Więc go nie pokazywali. Później nie pomogło ani oświadczenie producenta pojazdu i dokument z badania technicznego, które potwierdzały instalację odbiornika, ani nawet korzystna opinia Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

- Za posiadanie ambulansu można było uzyskać w konkursie ofert dodatkowe punkty, natomiast wykazany w ofercie ambulans musiał spełniać wszystkie normy. Podczas zapowiedzianej wizytacji w placówce, komisja wypełniała ankietę sprawdzającą stan faktyczny, który świadczeniodawca zawarł w formularzu ofertowym - wyjaśnia Małgorzata Lipko z biura prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- Niemożliwym jest więc, że komisja nie zapytała o jeden z punktów ankiety dotyczący posiadania radioodbiornika w ambulansie. Podczas każdej przeprowadzanej przez WOW NFZ wizytacji następuje weryfikacja obowiązującego wyposażenia zgłoszonego przez oferenta w ofercie konkursowej. Protokół z wizytacji kontrolnej został podpisany zarówno przez członków komisji jak i przez oferenta i wynika z niego jasno, że oferent nie potwierdził w nim posiadania radioodbiornika w ambulansie - dodaje pracownik Funduszu.

Z kolei w Poznaniu konkurs wygrała firma Obst Ambulans Union. Przegrani podkreślają, że jej gabinety medyczne zostały zarejestrowane w styczniu, ok. miesiąca przed ogłoszeniem konkursu NFZ, oraz że nie posiada własnego aparatu RTG. W razie potrzeby prześwietlenie jest wykonywane w pracowni RTG szpitala, z którym spółka ma podpisaną umowę.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH