Kontraktowanie w POZ: Fundusz konsultuje projekt zarządzenia, lekarze grożą

W weekend Centrala NFZ opublikowała na stronie internetowej projekt zarządzenia prezesa Funduszu dotyczący warunków kontraktowania świadczeń w POZ w 2014 roku. Lekarze grożą, że nie podpiszą umów, jeśli Fundusz - jak zapowiadała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz - unieważni w nadchodzącym roku wszystkie deklaracje pacjentów, których rekord świeci się w systemie eWUŚ na czerwono.

Multimedia

Projekt zarządzenia

1,05 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

- Nie sądzę, żeby straszenie pacjentów pozostawieniem ich bez opieki było najlepszym pomysłem. Został opublikowany projekt zarządzenia, każdy może zgłosić swoje uwagi - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Centrali NFZ.

W piątek (20 września) Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) udostępniło mediom list skierowany do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. - Ponieważ od 1 stycznia 2014 roku zostaną wycięte deklaracje osób, które w systemie eWUŚ nie mają potwierdzonych uprawnień - co stanowi 7,5 proc. dorosłych Polaków - wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec gilotynowania polskich pacjentów - przekazała w liście Bożena Janicka, szefowa PPOZ.

eWUŚ i „martwe dusze”
- Na pewno nie jest tak, jak twierdzą lekarze, że "wycinamy" deklaracje osób, którym system eWUŚ pokazał czerwone światło. Wprost przeciwnie, jest to tylko sygnał, że gdzieś na linii ubezpieczony-pracodawca-ZUS nastąpił błąd, który trzeba wyjaśnić - odpowiada Andrzej Troszyński.

Medialna polemika lekarzy-związkowców Porozumienia ze stanowiskiem NFZ dotyczącym kontraktowania świadczeń w POZ na 2014 r. rozpoczęła się po ich spotkaniu z kierownictwem Funduszu, w środę (18 września). Wcześniej prezes NFZ Agnieszka Pachciarz, podczas konferencji prasowej w miniony poniedziałek (16 września) poinformowała, że po wprowadzeniu systemu eWUŚ, okazało się, iż w rejestrach poradni POZ widnieje wiele osób, za które NFZ przelewa świadczeniodawcom stawkę kapitacyjną, choć nie płacą one składek zdrowotnych, bo np. wyjechały za granicę i tam korzystają z opieki zdrowotnej.

Takie „martwe dusze” ujawnione przez eWUŚ to właśnie około 7 proc. pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej. - Od 2014 r. przestaniemy płacić za te osoby stawkę kapitacyjną, jednak chcemy, żeby zaoszczędzone pieniądze trafiły do POZ. Dlatego będziemy dodatkowo płacić za bilanse zdrowia dzieci i porady patronażowe - tłumaczyła prezes NFZ.

Według ocen płatnika, w 2012 r. bilanse zdrowia powinny zostać przeprowadzone u ponad 4,5 mln dzieci, a wykonano ich tylko ok. 1,2 mln. NFZ chce, aby w nadchodzącym roku lekarze POZ lepiej zajęli się profilaktyką u dzieci. Pieniądze na częstsze bilanse mają pochodzić ze wspomnianego przesunięcia środków.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH