Kontraktowanie na miesiąc przed finiszem

W niektórych województwach dyrektorzy szpitali odwlekają negocjacje w sprawie kontraktów na 2011 r. Dotyczy to szczególnie małych placówek powiatowych i miejskich, które do ostatniej chwili starają się podnieść standard usług, aby spełniać konkursowe wymogi.

W województwie śląskim szpitale raczej nie mają tego problemu. Wnioski o przedłużenie terminu uzgodnień kontraktów złożyły do tej pory tylko cztery szpitale miejskie.

Podkarpacie: dobre tempo

– Jeśli chcemy więcej czasu na negocjacje, to po to, by przynajmniej trochę poprzesuwać pieniądze między oddziałami, zwłaszcza tam, gdzie zaproponowana kwota kontraktu jest szczególnie niska – wyjaśniła w Gazecie Wyborczej Anna Knysok, wicedyrektorka Zespołu Szpitali Miejskich w Sosnowcu.

Ale wśród wyczekujących jest też kilka dużych lecznic, które nie chcą się pogodzić z zapowiadanym zmniejszeniem wartości kontraktów. Sytuacja szpitali w tym regionie nie jest dobra. Inne oddziały NFZ nie obniżają kwot przeznaczonych na hospitalizację, a nawet – jak w woj. podkarpackim – są one wyższe niż w 2010 r.

Na Podkarpaciu generalnie negocjacje ze szpitalami prowadzone są w dobrym tempie – już 80 proc. placówek podpisało aneksy.

– Zostały powiatowe szpitale, które np. nie spełniają warunków w zakresie kadry lub sprzętu. To one przeciągają rozmowy. Do końca roku zdążymy jednak z kontraktami. Dostaniemy więcej pieniędzy, choć nie jest to kwota, która satysfakcjonuje – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy podkarpackiego NFZ.

 Formalnie od połowy września

Kontraktowanie rozpoczęło się formalnie w połowie września. Od momentu ogłoszenia konkursu świadczeniodawca ma dwa tygodnie na złożenie oferty.

Prezes Funduszu Jacek Paszkiewicz zwrócił się wtedy do dyrektorów oddziałów NFZ z prośbą „o podjęcie niezwłocznych działań mających na celu przygotowanie do przeprowadzenia postępowań konkursowych na 2011 r.”, by podpisanie umów nastąpiło do 31 grudnia.

We wrześniu NFZ informował, że oddziały wojewódzkie prowadzą ponad 3,7 tys. konkursów ofert na realizację świadczeń zdrowotnych w 2011 r. Najwięcej postępowań konkursowych prowadzonych było w województwie małopolskim – 1233.

Jak jest dziś, na miesiąc przed finałem kontraktowania?

Z najnowszych danych udostępnionych nam przez centralę NFZ wynika, że łączna liczba postępowań konkursowych na wszystkie rodzaje świadczeń opieki zdrowotnej wyniosła 13 142, z których według stanu na dzień 29 listopada br. rozstrzygnięto 3 344.

Na lecznictwo szpitalne ogłoszono 2 413, z których rozstrzygnięto już 975 (w województwach: łódzkim, wielkopolskim i podlaskim konkursów na lecznictwo szpitalne nie ogłoszono, gdyż obowiązują wieloletnie umowy).

– Kontraktowanie na 2011 r. odbywa się na podstawie obowiązującego we wrześniu br. prawa, tj. rozporządzeń ministra zdrowia i zarządzeń prezesa NFZ – wyjaśnił Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ.

– W wyniku nowego algorytmu podziału środków dziewięć oddziałów NFZ dysponuje większą pulą pieniędzy na świadczenia niż w 2010 r. Są to: kujawsko-pomorski, lubelski, lubuski, małopolski, opolski, podkarpacki, podlaski, świętokrzyski i warmińsko-mazurski. Pozostałe mają środki finansowe na dotychczasowym poziomie – powiedział Troszyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH