Kontraktowa mapa Polski: jedni podpisali, inni jeszcze powalczą

Aneksy do umów z NFZ na 2010 rok podpisały wszystkie szpitale m.in. w Małopolsce, Łódzkiem, na Podlasiu, Śląsku, w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz w woj. opolskim i świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim (poza jednym szpitalem). Fiaskiem zakończyły się negocjacje w wielu placówkach w Warmińsko-Mazurskiem, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Spośród 54 placówek na Podkarpaciu, świadczących usługi z zakresu leczenia szpitalnego, aneksy do umów z NFZ na 2010 rok podpisało zaledwie 13 szpitali niepublicznych. Dyrektorzy podkarpackich szpitali zapowiadają, że nie podpiszą kontraktów na warunkach proponowanych przez NFZ i mają pełne poparcie starostów.

Podkarpacie: zabraknie 160 mln zł
Na leczenie szpitalne zabraknie na Podkarpaciu w przyszłym roku około 160 mln zł. W poniedziałek (4 stycznia) ma dojść do spotkania starostów i dyrektorów z marszałkiem województwa i parlamentarzystami. Jeżeli nie osiągną porozumienia, dyrektorzy zapowiadają protesty.

W Warmińsko-Mazurskiem bez kontraktów jest 10 spośród 22 szpitali powiatowych. Ich szefowie nie zgodzili się na zaproponowane przez NFZ zmniejszenie środków na przyszpitalne przychodnie specjalistyczne.

Natomiast na warunki proponowane przez NFZ przystały wszystkie szpitale specjalistyczne – Magdalena Mill z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ wyjaśniła, że szpitale te zgodziły się na kontrakty na poziomie z dnia 30 czerwca 2009 roku, a placówki powiatowe zażądały, oprócz poziomu finansowania z 30 czerwca 2009 roku, dodatkowych 28 mln zł.

Zgodnie z umowami, do końca lutego szpitale będą leczyć pacjentów na dotychczasowych zasadach. W tym czasie ogłoszone zostaną konkursy na świadczenie szpitalnych usług medycznych.

Podlasie i Śląsk w ostatniej chwili

W większości regionów szpitale, pomimo niższego niż ubiegłoroczny poziom finansowania, aneksy do umów w ostatniej chwili, ale podpisały... O tym, żeby szpitale powiatowe podpisały aneksy, zadecydowano dopiero w czwartek (31 grudnia 2009 r.) podczas obrad konwentu starostów powiatów z województwa podlaskiego.

W Podlaskiem jest 37 szpitali. Na świadczenia w przyszłym roku dostaną 800 mln zł, czyli nominalnie o kilkanaście milionów złotych więcej niż w 2009 roku. Faktycznie jednak będą miały o kilkanaście milionów złotych mniej, bo Fundusz będzie musiał opłacać nowe świadczenia, np. przeszczepy czy nowe programy terapeutyczne.

Aneksy parafowali, aczkolwiek w trakcie roku liczą na dodatkowy dopływ gotówki, dyrektorzy śląskich szpitali. Na 2010 rok śląskie placówki medyczne otrzymały środki na poziomie 98,5 proc. finansowania w roku 2009.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH