Choć zanosiło się na to, że po

Mimo wyceny punktu rozliczeniowego pozostającej na zaproponowanym przez płatnika poziomie 51 zł, umowy z NFZ zostały podpisane niemal wszędzie, a tam, gdzie to jeszcze nie nastąpiło, sprawy - jak wynika z zapowiedzi - zostaną rozwiązane w najbliższych dniach. Np. Na Mazowszu już 23 grudnia było wiadomo, że zarówno dyrektorzy 109 szpitali, jak i urzędnicy Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ spędzą Święta i Nowy Rok w mniej nerwowej atmosferze.

W województwie mazowieckim protokoły uzgodnień zostały parafowane ze wszystkimi świadczeniodawcami. Podpisanie umów, które nastąpi w styczniu, to już tylko formalność. – Większość naszych szpitali ma kontrakty wieloletnie, w negocjacjach chodziło zatem o ustalenie kwot na rok 2009 – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wanda Pawłowicz, rzecznik MOW NFZ. Dodaje wprost: – Lecznice zaakceptowały warunki stawiane przez Fundusz, ponieważ nie miały innego wyjścia. Muszą leczyć pacjentów, a płatnik nie jest obecnie w stanie zaoferować więcej.

Sytuacja normalizuje się na Pomorzu, gdzie zostały podpisane 43 protokoły uzgodnień ze wszystkimi placówkami lecznictwa zamkniętego. – W styczniu rozpocznie się podpisywanie 2-letnich umów ze szpitalami, natomiast aneksy do nich będą podpisywane przez szpitale na rok lub pół roku – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Niektóre placówki zasygnalizowały wolę podpisania aneksów dotyczących finansowania pewnych oddziałów na czas nie dłuższy niż sześć miesięcy, co wynika zapewne z nadziei na zwiększenie finansowania po tym okresie.

Kontrakty wieloletnie

Spokój panuje w Lubuskiem. Tam protokoły uzgodnień zostały podpisane ze wszystkimi 23 szpitalami już w początkach grudnia ub. r. Tutejsze lecznice mają kontrakty wieloletnie podpisane na lata 2007-2009, w grę wchodziło zatem ustalenie poziomu finansowania w br.

– Nasz komfort wynika zapewne z faktu, że nie mamy w regionie ani jednej placówki klinicznej, a to właśnie one miały największe zastrzeżenia do warunków proponowanych przez płatnika – ocenia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH