W grudniu wielkopolski NFZ podpisze umowy na badania mammograficzne w ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki raka piersi tylko z tymi placówkami, których jakość badań nie budzi wątpliwości.

Taką decyzję podjęła dyrektor wielkopolskiego oddziału Zbigniewa Nowodworska, która postanowiła powiązać podpisywanie kontraktów na mammografię z jakością badań. Nie przekreśla ona jednak szans na kontrakty  tych pracowni mammograficznych, które – jak się okazało podczas kontroli jakości badań mammograficznych – nie trzymają standardów i nie dają tym samym gwarancji wiarygodności obrazu diagnostycznego. Warto tu przypomnieć, że kontrolą jakości sprzętu objęto 10 z 27 ośrodków wykonujących badania w Wielkopolsce. Druga kontrola natomiast – sprawdzająca jakość zdjęć – będzie trwała do końca grudnia. 

Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Marta Banaszak Osiewicz - rzecznik prasowa Wielkopolskiego Oddziały Wojewódzkiego NFZ sprawa kontraktów z pracowniami mammograficznymi wyjaśni się w najbliższych dniach. Dzisiaj dyr. Nowodworska rozmawia na ten temat w centrali NFZ. –

– Problem polega na tym – mówi Marta Banaszak, że oddział ma zobowiązania kontraktowe.

Ten rok jest pierwszym rokiem obowiązywania testów jakości. Problem polega na tym, że powinny być robione dwa rodzaje testów: wewnętrzne, wykonywane przez użytkownika  i zewnętrzne, przeprowadzane przez uprawnione do tego pracownie. Wśród pracowni zewnętrznych są takie, które robią to źle. Z informacji uzyskanych z wojewódzkich inspektoratów sanitarnych wynika, że na ponad 20 pracowni co najmniej 10 robi je nierzetelnie.  Może wprowadzenie  akredytacji coś poprawi.

Do końca 2010 roku na wykonywanie takich testów wystarczy jednak zgoda wojewódzkiego sanepidu. W Centrum Akredytacyjnym trwają w tej chwili prace nad stworzeniem zasad akredytowania pracowni. Ponadto, wszyscy czekają na zatwierdzenie przez Ministerstwo Zdrowia składu komisji do spraw tzw. procedur wzorcowych. Komisje mają precyzyjnie określić jakie badania i jakimi aparatami mogą być robione. Określenie parametrów i komputerowa baza danych o sprzęcie w Polsce, która zgodnie z rozporządzeniem ma powstać za 1,5 roku, będzie podstawą do wydania zgody pracowniom  na wykonywanie tych procedur, do których są sprzętowo przygotowane. Czeka na to również NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH