W sobotę (14 marca) w Pradze, podczas spotkania Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich, dr Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, został jednogłośnie wybrany prezydentem elektem tej organizacji na kadencję 2010-2011.

- Jest to olbrzymi sukces i honor dla całego samorządu lekarskiego w Polsce. Po raz pierwszy to najwyższe stanowisko w największej unijnej organizacji lekarskiej, skupiającej organizacje reprezentujące lekarzy wszystkich krajów UE, będzie sprawował lekarz z nowego kraju członkowskiego Unii - stwierdził Tomasz Korkosz, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.

Stały Komitet Lekarzy Europejskich (CPME) skupia organizacje medyczne z krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także inne, reprezentatywne dla danego kraju, organizacje medyczne w tym polską NIL, która od 2000 r. posiada status członka stowarzyszonego CPME.

Główne cele Komitetu to promowanie najlepszych standardów kształcenia medycznego i praktyki lekarskiej, popieranie swobodnego przepływu lekarzy pomiędzy państwami członkowskimi UE i uznawanie dyplomów, reprezentowanie zawodu medycznego w państwach Unii przed instytucjami europejskimi.

Będąc członkiem Komitetu, Naczelna Izba Lekarska uczestniczy w posiedzeniach plenarnych, opracowuje ankiety dotyczące sytuacji zawodu lekarskiego i dostarcza wszelkich danych z zakresu ochrony zdrowia w Polsce. Następnie, dostarczone przez wszystkich członków CPME informacje są analizowane, po czym powstają propozycje ogólnoeuropejskich rozwiązań, które przyjmowane są na posiedzeniach plenarnych.

Dzięki współpracy z Komitetem, Izba posiada pełny dostęp do aktualnych europejskich regulacji prawnych dotyczących zawodu medycznego i usług medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH