Uproszczenie i uelastycznienie systemu specjalizacji lekarskich jest sprawą bardzo istotną, wiąże się bowiem z bezpieczeństwem w ochronie zdrowia. Dotychczasowy stan sprzyjał powstaniu luki pokoleniowej pomiędzy starzejącą się kadrą specjalistów, a młodymi lekarzami, dopiero rozpoczynającymi żmudną drogę ku specjalizacji.

W wielu specjalnościach prowadziło to do poważnych braków kadrowych. W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej najistotniejsze punkty systemu, który uważamy za najlepszy i najbardziej efektywny, to: funkcjonowanie jednej listy specjalizacji i  pogrupowanie specjalizacji w grupy tam, gdzie jest to możliwe, a następnie specjalizacja w dwóch modułach.

Jest to schemat mocno zaakceptowany przez środowisko lekarskie, jako że w systemie modułowym łatwiej uzyskać specjalizację. Posłużmy się przykładem chirurgii: nie wszyscy przystępujący do specjalizacji będą w przyszłości wykonywać wszystkie operacje. Każdy wybierze tę dziedzinę, która go interesuje. Dlatego pierwszy moduł powinien obejmować określony czas szkolenia ogólnego, zakończonego egzaminem państwowym, a drugi moduł  okres specjalizacji w wybranym zakresie, zakończony egzaminem specjalistycznym.

Ten model odbywania specjalizacji nie tylko uprości i uelastyczni system kształcenia specjalistów, ale także pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie czasu nauki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH