Konstanty Radziwiłł i najprawdopodobniej Agnieszka Pachciarz kandydatami na szefa NFZ. Pięcioro chętnych odpadło w przedbiegach...

Pięciu z 15 kandydatów na stanowisko prezesa NFZ nie spełniło wymogów formalnych; komisja konkursowa wysłuchała w czwartek (20 czerwca) pozostałych dziesięć osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia po zakończeniu rozmów. Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł potwierdził, że kandyduje na stanowisko szefa Funduszu.

- Komisja w najbliższych dniach przedstawi ministrowi zdrowia swoją rekomendację, na podstawie której minister przedłoży premierowi propozycję kandydatury na stanowisko prezesa NFZ - powiedziała rzeczniczka MZ Agnieszka Gołąbek.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych  ze środków publicznych komisja może zarekomendować maksymalnie trzech kandydatów.

Pierwszy kandydat
Wiceprezes NRL Konstanty Radziwiłł powiedział, że kandyduje na stanowisko szefa NFZ. - Traktuję kandydowanie na to stanowisko jako wyzwanie zawodowe i okazję do służby Polsce - podkreślił. Nie ujawnił szczegółów czwartkowej rozmowy z komisją konkursową.

- Narodowy Fundusz Zdrowia jest instytucją, która ma finansować świadczenia zdrowotne. W mojej opinii obecnie działalność Funduszu zbyt duży nacisk położyła na próbę organizacji służby zdrowia. Czego czynić nie powinien, gdyż od tego jest resort zdrowia. Z pewnością nie leży to w kompetencjach NFZ - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Konstanty Radziwiłł.

Dodał, że ukróceniem takich zapędów i skupieniem się na tym, co faktycznie powinno być rolą płatnika, chciałby zająć się jako prezes NFZ. W jego opinii należy także naprawić relacje ze środowiskiem medycznym.

- NFZ powinien prowadzić dialog z lekarzami i innymi przedstawicielami służb medycznych, wspólnie szukać rozwiązań, które usprawnią funkcjonowanie ochrony zdrowia. Fundusz nie powinien toczyć wojen. Zresztą dobitnie pokazała to sprawa z receptami na leki refundowane - zaznaczył.

Ostateczna decyzja - polityczna
Dlaczego wiceprezes NRL zdecydował się na kandydowanie na fotel prezesa NFZ? Jak nam przyznaje, od lat aktywnie działa w ochronie zdrowia, ma potrzebne kwalifikacje i świetnie orientuje się w problemach i potrzebach służby zdrowia.

- Nigdy nie byłem związany z jakimkolwiek interesem - poza tym publicznym. Po prostu zgłaszam się do dyspozycji - oświadcza Konstanty Radziwiłł.

Co do oceny swoich szans, przyznaje, że ma świadomość, iż na wyborze kandydata z pewnością zaważy możliwość zapewnienia pewnej kontynuacji przyjętej przez rząd polityki zdrowotnej i ostateczną decyzję podejmie premier. Jednak konkurs jest otwarty i gdyby nie dawał sobie szans, to by nie startował.

Szef resortu Bartosz Arłukowicz w środę (20 lipca) zapowiedział, że MZ chce sprawnie przeprowadzić wszystkie procedury związane z konkursem. Z terminem wyboru prezesa minister wiąże zajęcie się kwestią zmiany umów między lekarzami a NFZ na wypisywanie recept na leki refundowane.

Lekarze od 1 lipca zapowiadają protesty, jeśli regulujące to zarządzenie prezesa NFZ nie zostanie zmienione. Sprzeciwiają się wzorowi umowy (opracowanymi przez b. prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza), który zawiera kary za błędnie wypisane recepty.

Wiceminister kandydatem?
Swoje kandydatury na stanowisko prezesa NFZ zgłosiło 15 osób. MZ nie ujawnia ich nazwisk. Jak nieoficjalnie dowiedział się rynekzdrowia.pl, jednym z kandydatów jest obecna wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz. W medialnych spekulacjach wymieniani byli też dyrektorzy oddziałów regionalnych NFZ.

Agnieszka Pachciarz podsekretarzem stanu w randze wiceministra została 6 marca 2012 roku. Podlegają jej departamenty: polityki zdrowotnej, ubezpieczenia zdrowotnego oraz współpracy międzynarodowej. Nadzoruje m.in.: Bank Tkanek Oka, Centrum Organizacyjno - Koordynacyjne ds. Transplantacji ,"Poltransplant", Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek, Śląskie Centrum Chorób Serca, Narodowe Centrum Krwi, oraz regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa.Urodziła się 6 lutego 1973 roku  w Jarocinie (woj. wielkopolskie). Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykonująca zawód radcy prawnego od 2004 roku. Specjalizuje się w prawie medycznym. Współpracowała z różnymi podmiotami, funkcjonującymi w ramach systemu ochrony zdrowia, m. in. z samorządem lekarskim, samorządem terytorialnym, kasami chorych i NFZ.

W ostatnich latach zarządzała dwoma wielkopolskimi szpitalami, pełniąc najpierw funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy (od 2005 roku) a następnie (od 2009 roku) prezesa zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego Spółki z o.o. 

Szpital, którym zarządzała Agnieszka Pachciarz, w 2011 roku po raz czwarty z rzędu zdobył pierwsze miejsce wśród szpitali niepublicznych  w rankingu opartym na ocenach m.in. Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Tryb naboru
Jak zapisano w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prezesa NFZ powołuje premier, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek ministra zdrowia, po zasięgnięciu opinii Rady NFZ.

Informacja o naborze na stanowisko prezesa NFZ ogłaszana jest przez umieszczenie ogłoszenia w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie funduszu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej NFZ i Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nabór na stanowisko prezesa NFZ przeprowadza zespół, powołany przez ministra zdrowia, liczący co najmniej trzy osoby. Oceniane jest doświadczenie zawodowe kandydata, wiedza niezbędna do wykonywania zadań oraz kompetencje kierownicze. Zespół wyłania nie więcej niż trzech kandydatów, których przedstawia ministrowi zdrowia, a on zgłasza swoją propozycję premierowi.

Stanowisko prezesa NFZ może zajmować osoba z wykształceniem wyższym magisterskim lub równorzędnym w zakresie prawa, ekonomii, medycyny, organizacji ochrony zdrowia lub zarządzania; która jest obywatelem polskim; korzysta z pełni praw publicznych; nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe; posiada kompetencje kierownicze; posiada co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym; ma wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości Funduszu.

Premier Donald Tusk na początku czerwca odwołał Jacka Paszkiewicza ze stanowiska prezesa NFZ. Wnioskował o to minister zdrowia. Wniosek pozytywnie zaopiniowało siedmiu członków Rady NFZ; jeden był przeciw. Do czasu powołania nowego prezesa Funduszu jego obowiązki pełni dotychczasowy zastępca Zbigniew Teter.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH