Konin: szpital wstrzymał przyjęcia na zabiegi planowe

Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie wyczerpał kontrakt na 2012 rok. Wstrzymał więc planowe zabiegi pacjentów na sześciu oddziałach - poinformowała rzecznik szpitala Maria Karczewska.

Pacjenci, którzy mieli być leczeni w grudniu, będą przyjmowani do szpitala na początku 2013 r. - Szpital jest zadłużony i w związku z dyscypliną finansową musi liczyć pieniądze - powiedziała Karczewska.

Planowane przyjęcia wstrzymano na oddziałach chirurgii ogólnej i onkologicznej, neurochirurgii, laryngologicznym, ortopedycznym i okulistycznym.

Na wstrzymanie planowych przyjęć nie zgodził się Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

''Zgodnie z zapisem Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wpisanie pacjentów na listę osób oczekujących i poinformowanie ich o terminie udzielenia świadczenia jest równoznaczne z zobowiązaniem się do udzielenia danego świadczenia opieki zdrowotnej. W tym też kontekście odwołanie planowych zabiegów byłoby niezgodne z przepisami prawa - głosi oświadczenie biura prasowego wielkopolskiego NFZ.

Według rzecznik szpitala ta sama ustawa mówi, że szpital, który nie może zrealizować leczenia, musi prowadzić listy pacjentów oczekujących.

- I my takie listy na wszystkich oddziałach prowadzimy - dodała Karczewska.

Oddziały, które nie przyjmują planowanych pacjentów, leczą tych, których stan zdrowia wymaga natychmiastowej interwencji, pacjentów w stanie zagrożenia życia i onkologicznych, a także tych, których stan zdrowia zmienił się w związku z wydłużonym okresem oczekiwania na zabieg. Za te świadczenia NFZ płaci z innych funduszy. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH