Głos Wielkopolski/ Rynek Zdrowia | 10-10-2008 12:55

Konin bez mammografu

Pod koniec września zepsuł się jedyny czynny w mieście mammograf. W tej sytuacji pacjentki są kierowane na badania piersi do najbliższego czynnego mammografu w Turku.

Zakupiony jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych sprzęt w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie, został wyłączony w lipcu tego roku. Od tamtej pory pacjentki szpitalne były kierowane na badania piersi do przychodni Med-Alko. Ale i ten sprzęt się zepsuł pod koniec września.

W konińskim szpitalu nowy sprzęt pojawi się najszybciej w drugiej połowie przyszłego roku (wersja optymistyczna). Nowoczesny, cyfrowy mammograf dla szpitala ma być sfinansowany z funduszy unijnych, a to jest obwarowane wieloma warunkami.

Zakup nowoczesnego mammografu jeszcze w tym miesiącu planuje Med-Alko. Dlatego szpital podpisał umowę o współpracy z Med-Alko na badanie pacjentek szpitalnych.

– Nasz sprzęt działał od początku powstania firmy, czyli od dziesięciu lat – tłumaczy Tomasz Kotlarski, prezes Med-Alko. – Po awarii nie nadawał się już do naprawy. Podjęliśmy więc decyzję o zakupie nowego.

Zespół opieki zdrowotnej jest w znacznie lepszej sytuacji niż szpital, bo może taki zakup zrealizować od razu.