Siedzibie Fundacji Sue Ryder w Konstancinie grozi wyburzenie. Instytut Reumatologii chce, by powstał tam szpital wybudowany przez prywatnego inwestora - alarmują przedstawiciele fundacji. Ministerstwo Zdrowia jest zdania, że instytut ma prawo do dysponowania tym mieniem.

Siedziba Fundacji Sue Ryder w Konstancinie zapewniała rehabilitację reumatyczną oraz kształcenie i pracę pensjonariuszkom, głównie dziewczętom z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Grupa najciężej chorych przebywa tam nadal zgodnie z wolą fundatorki.

Dom w Konstancinie był pierwszym wybudowanym przez lady Sue Ryder, która założyła fundację pod wpływem przeżyć wojennych i przyjaźni z Polakami z tego okresu, np. cichociemnymi, kiedy osobiście pakowała zasobniki z pomocą dla Powstania Warszawskiego.

- Ponieważ Sue Ryder nie mogła niczego wybudować w Polsce we własnym imieniu, automatycznie przekazywała ośrodki państwu, w tym przypadku Instytutowi Reumatologii. Obecnie Instytut przeżywa kryzys finansowy; jego władze oznajmiły, że nasze budynki muszą być wyburzone, ponieważ nie spełniają standardów, a na ich miejsce powstanie nowoczesny szpital wybudowany przez prywatnego inwestora - powiedziała Joanna Chodor z Fundacji Sue Ryder.

Jak zaznaczyła, fundacja sprzeciwia się temu podkreślając, że choć ośrodek ma 50 lat, to użytkowane przez fundację budynki pochodzą z lat 90. - powstały ze składek Polonii brytyjskiej i stale były w ten sposób dofinansowane.

Joanna Chodor podkreśla, że rozumie argumenty ekonomiczne Instytutu Reumatologii, ale tu występują także "niematerialne argumenty". - Czujemy się powołani, by dbać o rozwój domów Sue Ryder. Z uwagi na początki Fundacji i sympatie fundatorki zaproponowaliśmy także, by w ośrodku powstał Dom Weterana Powstania Warszawskiego - zapowidziała Chodor. Koncepcję utworzenia w Konstancinie Domu Weterana Powstania Warszawskiego poparł Związek Powstańców Warszawskich.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno poinformował, że działka, gdzie znajduje się ośrodek, zgodnie z prawem jest "we władaniu Instytutu Reumatologii jako przedmiot użytkowania wieczystego".

- Zbędny wydaje się komentarz odnośnie oferty złożonej Związkowi przez Fundację. Tym bardziej, że ze względu na potrzeby zdrowotne osób w podeszłym wieku, w tym kombatantów Powstania, Instytut Reumatologii podjął działania na rzecz budowy nowoczesnej placówki na omawianej działce - zaakcentował Olechno.

Jak dodał, Instytut Reumatologii jest w toku reorganizacji, w wyniku której będzie przekształcony w Instytut Reumatologii, Geriatrii i Rehabilitacji Medycznej. - W imieniu ministra zdrowia, jak i dyrektora Instytutu Reumatologii, pragnę oświadczyć, że gdyby zaistniała potrzeba pomocy kombatantom, Instytut Reumatologii będzie dumny z możliwości udzielania świadczeń, które już realizuje - zaznaczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH