Pracownicy szpitala zakaźnego grożą dyrekcji prokuraturą, jeśli nie dostaną pieniędzy, które - jak mówią - należą im się po wyroku sądu. Szefostwo lecznicy uważa żądania za bezzasadne
Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego poszli do sądu, żeby walczyć o podwyżki, które gwarantowała im tzw. ustawa 203. Problem z nią był taki, że ustawodawca nie wskazał dyrektorom lecznic, skąd mają wziąć pieniądze na podniesienie zarobków. W wielu placówkach - również w zakaźnym - podwyżek więc nie wypłacono, a zdesperowani pracownicy zaczęli masowo składać pozwy.
Tak też w 2006 r. zrobiło około 170 osób z toruńskiego szpitala. Najpierw w sądzie walczyła pierwsza "pilotażowa" grupa, która miała przetrzeć procesowy szlak dla pozostałych pracowników. Sąd przyznał jej rację i nakazał dyrekcji lecznicy wypłacić podwyżki ponad 20 podwładnym (zasądzone kwoty wynosiły od kilkuset złotych do 6 tys. zł).
- Ponieważ wydawało się oczywiste, że kolejne grupy też wygrają proces, podpisaliśmy z szefostwem ugodę, w której zobowiązało się do zastosowania wyroku do wszystkich 170 pracowników, którzy złożyli pozwy - mówi Barbara Wanat, pracownica szpitalnianej księgowości i szefowa związku zawodowego "Jedność". - Niestety, dyrekcja się z niej nie wywiązuje i odmawia wypłaty należnych pieniędzy. To oznacza, że ludzie będą przez kolejne miesiące czekać na pieniądze, bo ufając kierownictwu po podpisaniu ugody, zawiesili swoje sprawy w sądzie.
Z takim ujęciem sprawy nie zgadza się dyrektor zakaźnego dr Elżbieta Strawińska: - Sprawa nie wygląda tak, jak przedstawia ją związek - mówi. - Owszem, zgodziłam się na przeniesienie wyroku na wszystkie osoby, które procesowały się o ustawę 203. Jednak w międzyczasie pracownicy zmienili pozwy i obecnie nie dotyczą one tej ustawy, ale kwestii wynagrodzeń w 2000 r.
Według szefowej placówki, pracownicy domagają się gwarancji, że ich zarobki będą takie, jak przed ośmiu laty. - A wliczyli sobie do nich wszystko: premie uznaniowe, nagrody jubileuszowe, nagrody roczne - zaznacza Strawińska. - To sprawiło, że zarobki zostały bardzo zawyżone. To był zresztą najlepszy finansowo rok dla szpitala. Ja natomiast nie mogę zgodzić się na uznanie roszczenia, wedle którego mam wszystkim wypłacać takie pieniądze jak w 2000 r. Zwłaszcza że składniki, które wliczyli sobie pracownicy, nie są zagwarantowane przez umowę o pracę.
Takie wyjaśnienia nie satysfakcjonują personelu, który utrzymuje, że wszyscy procesują się o ustawę 203. Pracownicy zgłosili już sprawę w Urzędzie Marszałkowskim, a teraz grożą, że pójdą do prokuratury. - Wstrzymujemy się z tym tylko ze względu na mającą się wkrótce zebrać wojewódzką komisję dialogu społecznego - mówi Wanat. - Wciąż liczymy, że uda się sprawę załatwić polubownie.
Na to szanse są jednak niewielkie, bo stosunki pracowników z dyrekcją są bardzo napięte. Kiedy w lipcu br. grupa, która jako pierwsza wygrała w sądzie, nie dostała od dyrekcji jasnej odpowiedzi, kiedy zasądzone pieniądze trafią na konta, do szpitala wkroczył komornik. Kierownictwo uznało takie działanie za nielojalność ze strony podwładnych.

- CZ21:56 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- CZ21:46 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- CZ21:00 Jak rozmawiać o homoseksualności pacjenta? Te warsztaty to pomysł samych studentów medycyny
- CZ20:36 Prof. Poloński: telemonitoring to metoda uzupełniająca, a nie panaceum na wszystko
- CZ20:25 Łódź: dyrektor szpitala wniósł o kontrolę L4 pielęgniarek
- CZ19:25 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- CZ18:55 Zmarł Chilijczyk uważany za najstarszego człowieka na świecie. Miał...
- CZ18:15 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 3 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 4 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 5 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 6 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych