W środę (10 czerwca) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zebrała się Komisja Dialogu Społecznego, na której posiedzenie przybyły strony konfliktu związanego z planami reorganizacji Kliniki Okulistyki Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego.

Strony zaprezentowały swój punkt widzenia dotyczący przeniesienia do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach dwóch swoich innych klinik z Zabrza.

Po zakończonym posiedzeniu zarówno protestujące związki zawodowe, jak i władze ŚUM, choć nie zmieniły swoich stanowisk ani na jotę, wyraziły nadzieję na zawarcie porozumienia. Przypomnijmy, że ŚUM - organ założycielski Szpitala Klinicznego nr 5 - postanowił zmienić strukturę placówki. Władze uczelni zdecydowały się przenieść tam Katedrę i Klinikę Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej oraz Klinikę Endokrynologii, które obecnie mieszczą się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu, który boryka się z problemami lokalowymi.

Zdaniem zawiązków zawodowych w  SPSK nr 5, oznacza to utratę statusu jednostki monospecjalistycznej (okulistycznej). Plany te spotkały się z ostrym sprzeciwem pracowników Kliniki Okulistyki. Powołany został Komitet Obrony Szpitala, a przed placówką pojawiło się „białe miasteczko”. Protestujący związkowcy wystosowali oświadczenie, w którym można było m.in. przeczytać: "Pięciusetosobowa załoga SPSK nr 5 jest przekonana, iż podjęte przez organ założycielski kroki doprowadzą do utraty wizerunku szpitala jako wiodącego ośrodka i nie godzi się z polityką organu założycielskiego".

Środowe (10 czerwca) posiedzenie Komisji Dialogu Społecznego zakończyło się formalnym wnioskiem, który zgłosił wicewojewoda Adam Matusiewicz - o prowadzenie dalszych rozmów w obecności mediatora wskazanego przez ministra pracy. Wniosek przyjęty został przez strony konfliktu jednogłośnie.

Pytana o to, czy stanowisko ŚUM w kwestii reorganizacji szpitala może ulec zmianie, rzecznik uczelni Izabela Koźmińska-Życzkowska stwierdziła po spotkaniu komisji, że władze Uniwersytetu są nadal przekonane, że proponowane zmiany organizacyjne odbędą się z korzyścią dla szpitala.

- Obecność dzisiaj na posiedzeniu komisji rektor ŚUM, prof. Ewy Małeckiej-Tendery, świadczy o tym, że istnieje wola porozumienia ze strony władz uczelni ze stroną protestującą - powiedziała Koźmińska-Życzkowska.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH