Marszałek sejmu Bronisław Komorowski spotkał się w tej sprawie z przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia Bolesławem Piechą (PiS). Piecha powiedział w sobotniej rozmowie z PAP, że z ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych wynika, że wejście w życie planów PO, dotyczących obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe, może wymagać zgody Unii Europejskiej.

Chodzi o pomoc publiczną, którą zgodnie z projektem ustawy PO mają otrzymać szpitale przekształcające się w spółki prawa handlowego (łącznie 2,7 mld zł). Wsparcie ma polegać m.in. na umorzeniu zobowiązań publicznoprawnych oraz poręczeniach i gwarancjach Skarbu Państwa przy zaciąganiu kredytów.

Bronisław Komorowski powiedział PAP, że poinformował Piechę, iż zgodnie ze stanowiskiem UKIE „nie wchodzi w grę potrzeba notyfikacji”.

- To rozwiązuje sprawę, dlatego że nikt w kraju tak jak Urząd Komitetu Integracji Europejskieją, nie orientuje się jaka może być reakcja Komisji Europejskiej. Uważam, że sprawę to zamyka i rozstrzyga w sposób ostateczny - podkreślił marszałek.

Dodał także, że rząd zamierza przesłać do Sejmu poprawki do projektu dotyczącego pomocy publicznej dla szpitali, które zostały przygotowane w porozumieniu z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej. Bronisław Komorowski zaznaczył, że skieruje je do komisji zdrowia.

Z kolei Piecha powiedział PAP po spotkaniu z Komorowskim, że dysponuje opiniami, z których wynika, iż pomoc publiczna dla przekształcanych szpitali może wymagać notyfikacji Komisji Europejskiej. Dodał, że podobnie uważają sejmowi eksperci.

- Sprawa nie jest tak jednoznaczna jak przedstawia ją marszałek. Teraz on bierze pełną odpowiedzialność za projekt ustawy dotyczącej pomocy publicznej dla szpitali. Rząd umywa ręce, gdyż jest to projekt poselski - podkreślił przewodniczący komisji zdrowia.

Bolesław Piecha dodał, że oczekuje jeszcze na opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z programem oddłużenia zapisanym w projektach ustaw zgłoszonych przez PO państwo przejmie 2,7 mld zł zobowiązań publicznoprawnych przekształcających się szpitali, co stanowi jedną trzecią całkowitego zadłużenia na dzień 31 grudnia 2007 r. Po wejściu w życie ustawy o ZOZ-ach (ma to nastąpić w styczniu 2009 r.) przez dwa lata będzie obowiązywało zwolnienie z podatku CIT dla przekształconych placówek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH